
One-Pan Spanish Chicken and Rice (Arroz con Pollo)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Smoky paprika-rubbed chicken thighs and drumsticks cooked in one pan with chorizo, peppers, onion and tomato, then simmered with rice until it soaks up all the flavor.
Ingredients
- medium-grain rice300 g
- bone-in skin-on chicken thighs4 ea
- chicken drumsticks450 g
- olive oil15 ml
- fresh chorizo sausage — casings removed170 g
- green bell pepper — cored and chopped1 ea
- red onion — chopped170 g
- garlic cloves — crushed2 ea
- tomato — chopped200 g
- tomato paste50 g
- chicken broth720 ml
- smoked paprika7 g
- garlic powder1 tsp
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 tsp
- cayenne pepper — optional0.5 tsp
Method
- Rinse the rice well, cover it with water and soak for 15 minutes, until a grain breaks easily. Drain well.
- In a small bowl, mix the smoked paprika, garlic powder, cayenne, salt and pepper.
- Pat the chicken dry and season with the spice rub, lifting the skin to rub some underneath.
- In a 5-quart (4.7 litre) braiser or large deep skillet with a lid, heat the olive oil over medium-high heat until shimmering. Brown the chicken deeply on both sides, then set it aside on a plate.
- In the same pan, cook the chorizo for 10 minutes, stirring regularly, until nicely browned. Add the green pepper, onion and garlic and cook over medium heat for 5 minutes, stirring regularly.
- Add the tomato, tomato paste and chicken broth, and return the chicken to the pan. Bring to a boil, then lower to medium, cover and cook for 15 to 20 minutes.
- Remove the chicken briefly and stir the drained rice into the liquid. Cook uncovered over high heat for 1 to 2 minutes. Put the chicken back on top, turn the heat to low, cover and cook for another 20 minutes, until the rice is cooked.
- Turn off the heat and leave the pan covered and undisturbed for 10 minutes. Serve hot.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 720 ml Gluten-free chicken stock instead of chicken broth
Use the gluten-free stock exactly as the broth; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $75.67 · 46% spare
$40.56
missing 1 item
ColesBest choiceyou pay $144.12 · 18% spare
$118.12
missing 3 items
Aldiyou pay $95.59 · 23% spare
$73.85
missing 4 items
$8.55a serve
from $8.55 a serve at Woolworths · 15 of 16 ingredients priced
About $42.74 of ingredients used for 5 serves.
$119.29 across 3 shops · all 16 items priced · $7.60 more for bigger packs, 31% spare for later
$40.56
missing 1 item
you'll pay $75.67 · 46% of it spare
$118.12
missing 3 items
you'll pay $144.12 · 18% of it spare
$73.85
missing 4 items
you'll pay $95.59 · 23% of it spare
Buy at
Aldi$79.54
bone-in skin-on chicken thighs
$13.29/1kg
need 4 items4 × Broad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
tomato
$6.49/1kg
need 200 g2 × Gourmet approx. 0.14kg per piece$0.91closest match
Aldi$6.49/1kg$0.91·
Coles$9.90/1kg$0.69·
Woolworths$16.33/1kg$4.90
tomato paste
$0.28/100g
need 50 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.56/100g$0.95·
Coles$0.71/100g$1.00
chicken broth
$0.94/100ml
need 720 ml2 × Chefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
black pepper
$0.22/10g
need 1 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Woolworths$24.95

chicken drumsticks
$5.00/1kg
need 450 gMacro 6 Pack Free Range Chicken Drumsticks 600g - 1.3kg$5.25closest match
Woolworths$5.00/1kg$5.25·
Aldi$4.99/1kg$4.99·
Coles$7.50/1kg$7.50

fresh chorizo sausage
$18.00/1kg
need 170 gWoolworths 6 Pack Chorizo Style Pork Sausages 500g$9.00
Woolworths$18.00/1kg$9.00·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

cayenne pepper
$0.45/10g
need 0.5 tspHoyt's Cayenne Pepper 50g$2.25
Woolworths$0.45/10g$2.25·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$14.80

medium-grain rice
$0.18/100g
need 300 gColes White Long Grain Rice 1kg$1.80closest match
Coles$0.18/100g$1.80·
Woolworths$0.44/100g$1.85·
Aldi$0.25/100g$2.49

green bell pepper
$0.54/10g
need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90


