
Nori Sesame Prawn Pasta
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
Angel hair pasta tossed with a blitzed nori and sesame base, soy, sesame oil and an egg yolk that melts into a glossy sauce, topped with prawns seared in crispy chilli oil.
Ingredients
- roasted seaweed snacks15 g
- roasted sesame seeds — 1 tbsp11 g
- angel hair pasta180 g
- soy sauce — 125 ml for the pasta cooking water145 ml
- sesame oil — 2 tbsp40 ml
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- sugar — ½ tsp2.1 g
- egg — yolk only1 ea
- crispy chilli oil — 2 tbsp40 ml
- peeled raw prawns — deveined250 g
- parmesan cheese — grated to serve20 g
- chives — chopped to serve1 bunch
Method
- Make the nori sesame base: blitz the roasted seaweed and sesame seeds in a blender until finely ground. Transfer to a large heatproof bowl. Add 1 tbsp soy sauce, the sesame oil, garlic, sugar and egg yolk and stir until combined. Set aside.
- Bring a large pot of water to the boil. Add ½ cup soy sauce, then the angel hair pasta. Cook according to the packet instructions until al dente. Reserve about 1 cup of the hot pasta cooking water before draining.
- Heat a non-stick frying pan over medium-high heat. Add the crispy chilli oil, then the prawns and a pinch of sea salt. Cook for 1-2 minutes each side until golden and cooked through. Remove from the heat.
- Add the hot drained pasta straight into the bowl with the nori sesame mixture. Toss immediately with tongs or chopsticks so the heat melts the egg yolk into a glossy sauce, adding the reserved pasta water a little at a time to loosen and coat evenly.
- Divide the pasta among bowls. Top with the prawns and any chilli oil from the pan, then finish with freshly grated parmesan and chives. Serve immediately.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Nori Sesame Tofu Pasta
- 220 g Firm tofu instead of peeled raw prawns
Press and cube the tofu, then sear it in the chilli oil for 6–8 minutes until golden on all sides before cooking the pasta.
Vegan
Nori Sesame Tofu Pasta
- 20 g Tahini instead of egg
- 220 g Firm tofu instead of peeled raw prawns
- Leave out the parmesan cheese
Stir the tahini into the nori base instead of the yolk and toss with pasta water until glossy; press, cube and sear the tofu in the chilli oil for 6–8 minutes, and finish with chives instead of Parmesan.
Gluten-free
- 180 g Gluten-free angel hair pasta instead of angel hair pasta
- 145 ml Tamari instead of soy sauce
Gluten-free angel hair overcooks quickly, so check it a minute early and toss it straight into the sauce.
Dairy-free
- Leave out the parmesan cheese
Finish with extra sesame seeds and chives instead of the Parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $41.05 · 68% spare
$13.27
missing 2 items
Colesyou pay $34.06 · 43% spare
$19.52
missing 4 items
Aldiyou pay $21.54 · 63% spare
$8.06
missing 5 items
$7.79a serve
from $7.79 a serve at Woolworths · 10 of 12 ingredients priced
About $15.57 of ingredients used for 2 serves.
$58.16 across 3 shops · all 12 items priced · $2.63 more for bigger packs, 56% spare for later
$13.27
missing 2 items
you'll pay $41.05 · 68% of it spare
$19.52
missing 4 items
you'll pay $34.06 · 43% of it spare
$8.06
missing 5 items
you'll pay $21.54 · 63% of it spare
Buy at
Aldi$16.46
roasted sesame seeds
$1.43/100g
need 11 gOh So Natural Wholefoods Pepita Seeds 125g$1.79closest match
Aldi$1.43/100g$1.79·
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$20.00/1kg$2.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
egg
$0.82/100g
need 1 itemLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.48/100g$4.90·
Woolworths$1.49/100g$5.20
parmesan cheese
$18.90/1kg
need 20 gRemano Long-life Grated Parmesan Cheese 100g 0.1kg$1.89closest match
Aldi$18.90/1kg$1.89·
Woolworths$20.00/1kg$2.00·
Coles$20.00/1kg$2.00
Buy at
Woolworths$26.40

roasted seaweed snacks
$10.00/1kg
need 15 gSteggles Tempura Dino Snacks 1.5kg$15.00
Woolworths$10.00/1kg$15.00·
ColesN/A·
AldiN/A

sugar
$0.18/100g
need 2.1 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

crispy chilli oil
$3.00/100g
need 40 mlAyam Crispy Chilli Oil Condiment 200g$6.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$3.00/100g$6.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$15.30

angel hair pasta
$0.56/100g
need 180 gBarilla Pasta Angel Hair 500g$2.80real special
Coles$0.56/100g$2.80·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

peeled raw prawns
$48.08/1kg
need 250 gColes Prawns Raw Peeled 260g$12.50
Coles$48.08/1kg$12.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

