
Naan Pizza
Recipe from Nigella · original post · full recipe on nigella.com
A storecupboard snack-cum-supper: a shop-bought naan spread with tomato, topped with jarred mixed mushrooms, fontina and thyme, and baked for 5 minutes.
Ingredients
- naan bread1 ea
- passata — 2 tsp11 g
- marinated mixed mushrooms — drained70 g
- fontina cheese — roughly chopped75 g
- fresh thyme3 sprig
Method
- Preheat the oven to 220°C/200°C Fan/gas mark 7. Lay the naan on a lined baking sheet.
- Spread the passata over the naan, tumble the drained mushrooms on top and sprinkle with the chopped cheese, then strew over the thyme leaves stripped from their stalks.
- Bake for about 5 minutes, until the cheese is bubbling and melted.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 1 ea Vegan naan bread instead of naan bread
- 75 g Dairy-free cheese instead of fontina cheese
Bake for 5 to 7 minutes, until the dairy-free cheese has melted.
Dairy-free
- 1 ea Vegan naan bread instead of naan bread
- 75 g Dairy-free cheese instead of fontina cheese
Bake for 5 to 7 minutes, until the dairy-free cheese has melted.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
WoolworthsBest choiceyou pay $15.85 · 75% spare
$3.91
no items missing
Aldiyou pay $13.54 · 53% spare
$6.32
no items missing · $2.41 more
Colesyou pay $14.39 · 53% spare
$6.75
no items missing · $2.84 more
$4.51a serve
$4.51 a serve, cheapest at Woolworths
About $4.51 of ingredients used for 1 serves.
$13.79 across 3 shops · all 5 items priced · $2.08 more for bigger packs, 80% spare for later
$3.91
no items missing
you'll pay $15.85 · 75% of it spare
$6.32
no items missing · $2.41 more
you'll pay $13.54 · 53% of it spare
$6.75
no items missing · $2.84 more
you'll pay $14.39 · 53% of it spare
Buy at
Aldi$6.38
passata
$0.27/100g
need 11 gRemano Authentic Italian Passata 700g$1.89closest match
Aldi$0.27/100g$1.89·
Woolworths$0.36/100g$2.50·
Coles$0.36/100g$2.50
fontina cheese
$19.11/1kg
need 75 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
Buy at
Woolworths$7.25

naan bread
$0.75/1 ea
need 1 itemBazaar Lebanese Bread White 6 pack$4.50closest match
Woolworths$0.75/1 ea$4.50·
Aldi$0.40/100g$2.59·
Coles$0.64/100g$4.15

marinated mixed mushrooms
$6.47/1kg
need 70 gAwona Shiitake Mushrooms Can 425g$2.75closest match
Woolworths$6.47/1kg$2.75·
Coles$12.90/1kg$2.58·
Aldi$17.45/1kg$3.49
Buy at
Coles$0.16

fresh thyme
$0.16/10g
need 3 sprigGolden Swan Thyme 250g$4.00closest match
Coles$0.16/10g$4.00·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Aldi$1.08/10g$2.69