
Mom's Apple Cake
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
An avalanche of apples, a little batter and a cascade of cinnamon baked in a tube pan. Dairy-free, and it gets better the longer it lasts.
Ingredients
- apples — 6 apples1.1 kg
- ground cinnamon8 g
- granulated sugar — divided465 g
- all-purpose flour360 g
- baking powder14 g
- fine sea salt — 1 tsp6 g
- vegetable oil235 ml
- orange juice60 ml
- vanilla extract — 2 ½ tsp13 ml
- large eggs4 ea
Method
- Heat the oven to 350°F (175°C) and grease a tube pan. Peel, core and chop the apples into 2.5 cm chunks. Toss with the cinnamon and 65 g of the sugar and set aside.
- Stir together the flour, baking powder and salt in a large bowl. In a separate bowl, whisk together the oil, orange juice, remaining 400 g sugar, vanilla and eggs. Mix the wet ingredients into the dry, scraping down the bowl so everything is incorporated.
- Pour half the batter into the pan and spread half the apples (and their juices) over it. Pour over the remaining batter and arrange the remaining apples on top.
- Bake for about 1 1/2 hours, until a tester comes out clean — check just below the top layer of apples too, where batter likes to hide. If it browns too fast, cover with foil for all but the last few minutes.
- Cool completely before running a knife around the cake and unmoulding onto a platter. It's even better on the following days; keep it at room temperature covered with foil.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $53.00 · 68% spare
$16.98
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $50.50 · 80% spare
$9.98
missing 3 items
Aldiyou pay $22.16 · 58% spare
$9.34
missing 5 items
$1.42a serve
$1.42 a serve, cheapest at Woolworths
About $16.98 of ingredients used for 12 serves.
$50.37 across 3 shops · all 10 items priced · $3.57 more for bigger packs, 78% spare for later
$16.98
no items missing
you'll pay $53.00 · 68% of it spare
$9.98
missing 3 items
you'll pay $50.50 · 80% of it spare
$9.34
missing 5 items
you'll pay $22.16 · 58% of it spare
Buy at
Woolworths$23.70

granulated sugar
$0.18/100g
need 465 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 360 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

baking powder
$2.28/100g
need 14 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

orange juice
$6.25/1L
need 60 mlOriginal Juice Co Orange Juice 600ml$3.75closest match
Woolworths$6.25/1L$3.75·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$12.87
ground cinnamon
$0.58/10g
need 8 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
vegetable oil
$0.27/100ml
need 235 mlPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 13 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
Buy at
Coles$13.80

apples
$3.95/1kg
need 1.1 kgColes I'm Perfect Apples Prepacked 2kg$7.90closest match
Coles$3.95/1kg$7.90·
Aldi$5.99/1kg$1.20·
Woolworths$7.87/1kg$5.90

