Miso Mushroom & Silken Tofu Orzotto

Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv

All the creamy comfort of a risotto, with none of the endless stirring. We toast orzo with sweet, soft leeks and a spoonful of white miso, then stir through blitzed silken tofu and chickpeas so the sauce turns silky and rich. Golden oyster mushrooms go on top, with a squeeze of lemon and a handful of chives to lift it all. It comes together in one pan in about 30 minutes and has 24g of protein per bowl. It's the kind of weeknight dinner that feels like a treat.

Serves 4Kid-friendly
vegandairy-freelegumesone-panpasta
More from @bosh.tv

Ingredients

  • olive oil30 ml
  • oyster mushrooms — torn into strips500 g
  • leek — finely sliced1 ea
  • garlic cloves — finely chopped2 ea
  • white miso paste15 g
  • orzo200 g
  • silken tofu — blitzed until smooth150 g
  • jarred chickpeas — rinsed and drained570 g
  • vegetable stock550 ml
  • soy sauce15 ml
  • nutritional yeast40 g
  • lemon — juiced0.5 ea
  • fresh chives — finely sliced1 bunch

Method

  1. Cook the base Heat a drizzle of oil or plant-based butter in a wide pan over a medium heat. Add the mushrooms and fry until golden. Remove from the pan. Add another drizzle of oil, then add the leeks. Fry for 5-6 minutes until soft and slightly caramelised. Add the garlic and miso, then fry for another minute. Pour in the orzo and toast for 2 minutes.
  2. Build the sauce Add the tofu, chickpeas, stock, soy sauce and nooch to the pan. Stir well to combine and simmer for 10 minutes until the orzo is done, stirring constantly to avoid sticking. Add a splash more water to loosen if needed. Stir in half the mushrooms.
  3. Finish and serve Add the lemon juice. Taste and adjust seasoning. Spoon into bowls. Top with the reserved mushrooms, chives and a drizzle of extra virgin olive oil.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 200 g Gluten-free orzo instead of orzo
    • 15 ml Tamari instead of soy sauce

    Gluten-free orzo can soften faster, so start checking at 7 to 8 minutes and add a splash of water if it thickens too much.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $55.65 · 37% spare

    $35.17

    missing 3 items

  • Coles

    you pay $29.26 · 49% spare

    $14.91

    missing 6 items

  • Aldi

    you pay $18.65 · 56% spare

    $8.20

    missing 7 items

$9.01a serve

from $9.01 a serve at Woolworths · 10 of 13 ingredients priced

About $36.05 of ingredients used for 4 serves.

$61.02 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $0.99 more for bigger packs, 40% spare for later

Woolworths

$35.17

missing 3 items

you'll pay $55.65 · 37% of it spare

Coles

$14.91

missing 6 items

you'll pay $29.26 · 49% of it spare

Aldi

$8.20

missing 7 items

you'll pay $18.65 · 56% of it spare

Buy at Aldi$18.65

Buy at Woolworths$37.57

oyster mushrooms

$46.00/1kg

need 500 g4 × Woolworths Mushrooms Oyster Punnet 150g$6.90

WoolworthsWoolworths$46.00/1kg$6.90·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

white miso paste

$2.16/100g

need 15 gAyam Nasi Goreng Paste 185g$4.00

WoolworthsWoolworths$2.16/100g$4.00·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

silken tofu

$7.67/1kg

need 150 gMacro Silken Tofu 300g$2.30

WoolworthsWoolworths$7.67/1kg$2.30·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

jarred chickpeas

$2.26/1kg

need 570 g2 × Woolworths Chickpeas 420g$0.95closest match

WoolworthsWoolworths$2.26/1kg$0.95·ColesColes$5.50/1kg$2.20·AldiAldiN/A

fresh chives

$1.77/10g

need 1 bunchHoyt's Chives 15g$2.65

WoolworthsWoolworths$1.77/10g$2.65·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Coles$4.80

nutritional yeast

$1.71/100g

need 40 gLowan Instant Dried Yeast 280g$4.80closest match

ColesColes$1.71/100g$4.80·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

Not priced

  • orzo · 200 g