
Minestrone Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Hearty Italian vegetable soup with ditalini, kidney beans, zucchini and green beans in a fragrant tomato broth scented with rosemary, herbs and Parmesan.
Ingredients
- ditalini pasta115 g
- extra virgin olive oil60 ml
- small yellow onion — chopped1 ea
- carrots — chopped130 g
- celery stalks — diced2 ea
- garlic cloves — minced4 ea
- zucchini — diced200 g
- green beans — trimmed and cut into 2.5 cm pieces110 g
- sweet paprika — 1 tsp2.5 g
- dried rosemary — ½ tsp0.5 g
- canned crushed tomatoes425 g
- vegetable broth1440 ml
- bay leaf1 ea
- fresh thyme3 sprig
- canned kidney beans — drained and rinsed425 g
- fresh parsley — chopped20 g
- fresh basil leaves15 g
- parmesan cheese — grated, to serve30 g
Method
- Bring a large pot of salted water to a boil. Cook the pasta to al dente according to the package directions, then drain.
- Heat the olive oil in a large Dutch oven over medium heat until shimmering. Add the onion, carrots and celery, raise the heat to medium-high and cook, stirring regularly, until softened, about 5 minutes. Add the garlic and cook another minute.
- Add the zucchini, green beans, paprika, rosemary and a generous pinch of salt and pepper. Toss to combine.
- Add the crushed tomatoes, broth, thyme, bay leaf and a Parmesan rind if you have one (about 2.5 cm). Bring to a boil, then reduce to a gentle simmer, partially cover and simmer for about 20 minutes.
- Uncover, add the kidney beans and cook another 5 minutes, then stir in the parsley and basil. Just before serving, stir in the cooked pasta and simmer just until warmed through; do not overcook.
- Remove the rind and bay leaf, taste and adjust the seasoning. Serve hot with grated Parmesan and a drizzle of olive oil.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the parmesan cheese
Finish each bowl with a drizzle of olive oil instead of the parmesan.
Gluten-free
- 115 g Gluten-free pasta instead of ditalini pasta
Cook the gluten-free pasta separately until just tender and add it to bowls, as it softens quickly if left simmering in the soup.
Dairy-free
- Leave out the parmesan cheese
Finish each bowl with a drizzle of olive oil instead of the parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $59.81 · 32% spare
$40.43
missing 1 item
Colesyou pay $70.92 · 33% spare
$47.43
missing 1 item · $7.00 more
Aldiyou pay $53.65 · 31% spare
$37.01
missing 3 items
$6.84a serve
from $6.84 a serve at Woolworths · 17 of 18 ingredients priced
About $41.03 of ingredients used for 6 serves.
$55.70 across 3 shops · 17 of 18 items priced · $5.04 more for bigger packs, 38% spare for later
$40.43
missing 1 item
you'll pay $59.81 · 32% of it spare
$47.43
missing 1 item · $7.00 more
you'll pay $70.92 · 33% of it spare
$37.01
missing 3 items
you'll pay $53.65 · 31% of it spare
Buy at
Aldi$39.51
ditalini pasta
$0.18/100g
need 115 gCucina Pasta Spirals 500g$0.89
Aldi$0.18/100g$0.89·
Coles$0.18/100g$0.90·
Woolworths$0.40/100g$2.00
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
zucchini
$4.99/1kg
need 200 gapprox. 0.2kg per piece$1.00closest match
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$15.00/1kg$7.50
green beans
$2.79/1kg
need 110 gMarket Fare Australian Green Beans 1kg$2.79closest match
Aldi$2.79/1kg$2.79·
Woolworths$4.39/1kg$1.80·
Coles$4.39/1kg$1.80
dried rosemary
$0.93/10g
need 0.5 gStonemill Rosemary Leaves 30g$2.79closest match
Aldi$0.93/10g$2.79·
Woolworths$1.11/10g$2.00·
Coles$1.22/10g$2.20
vegetable broth
$0.94/100ml
need 1.44 L3 × Chefs' Cupboard Beef Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.00/100ml$5.00·
Coles$1.40/100ml$7.00
canned kidney beans
$2.12/1kg
need 425 gNew Season Red Kidney Beans 420g 0.42kg$0.89closest match
Aldi$2.12/1kg$0.89·
Woolworths$3.53/1kg$1.50·
Coles$3.57/1kg$1.50
parmesan cheese
$18.90/1kg
need 30 gRemano Long-life Grated Parmesan Cheese 100g 0.1kg$1.89closest match
Aldi$18.90/1kg$1.89·
Woolworths$20.00/1kg$2.00·
Coles$20.00/1kg$2.00
Buy at
Coles$10.96

bay leaf
$36.67/1kg
need 1 itemColes Baby Spinach 60g$2.20 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$36.67/1kg$2.20·
Woolworths$36.67/1kg$2.20·
Aldi$13.30/1kg$3.99

fresh thyme
$0.16/10g
need 3 sprigGolden Swan Thyme 250g$4.00closest match
Coles$0.16/10g$4.00·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Aldi$1.08/10g$2.69

fresh basil leaves
$1.43/10g
need 15 g2 × Coles Basil Leaves 14g$2.00
Coles$1.43/10g$2.00·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Woolworths$2.00/10g$2.00
Buy at
Woolworths$5.23

small yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

carrots
$1.70/1kg
need 130 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

fresh parsley
$2.90/1 ea
need 20 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$2.20/10g$3.30
Not priced
- celery stalks · 2 items

