
Maple Chai Latte Cookies with Brown Butter Icing
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Soft, chewy maple and espresso cookies warmed with chai spices, rolled in sugar and finished with a brown butter icing and flaky salt.
Ingredients
- salted butter — at room temperature285 g
- brown sugar150 g
- instant espresso powder6 tsp
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- large egg1 ea
- maple syrup80 ml
- plain flour290 g
- baking soda — 1 ¼ tsp5.6 g
- salt — 1 tsp6 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground ginger1 tsp
- ground cardamom0.5 tsp
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- ground allspice — ¼ tsp0.6 g
- granulated sugar — for rolling50 g
- icing sugar210 g
- milk45 ml
- vanilla bean powder — ½ tsp2.5 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Line 2 baking sheets with parchment paper.
- In a mixing bowl, beat together 170 g (1 1/2 sticks) of the butter, the brown sugar, espresso powder and vanilla extract until light and fluffy, 3-5 minutes. Add the egg and mix to combine, then the maple syrup. Add 280 g of the flour, the baking soda, salt, cinnamon, ginger, cardamom, nutmeg, allspice and a tiny pinch of black pepper, beating until combined.
- Place the granulated sugar in a small bowl.
- Roll the dough into tablespoon-size balls (if the dough is too sticky, add the remaining flour), then lightly roll them through the sugar. Place on the prepared sheets 2 inches (5 cm) apart. Bake for 8-10 minutes, until just starting to set around the edges; the centres should be a little doughy. Let cool on the pan.
- Meanwhile, make the icing: brown the remaining 115 g (1 stick) butter in a pot over medium heat until it smells toasted, 2-3 minutes. Remove from the heat and cool 5 minutes. Whisk in the icing sugar, milk, vanilla bean powder and a pinch of salt. Immediately spread over the cookies (it sets quickly) and sprinkle with flaky sea salt. Store airtight for up to 5 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $59.81 · 53% spare
$27.92
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $48.12 · 63% spare
$17.95
missing 4 items
Colesyou pay $44.20 · 43% spare
$25.08
missing 7 items
$1.09a serve
from $1.09 a serve at Woolworths · 17 of 18 ingredients priced
About $24.01 of ingredients used for 22 serves.
$54.32 across 3 shops · 17 of 18 items priced · $3.27 more for bigger packs, 63% spare for later
$27.92
missing 1 item
you'll pay $59.81 · 53% of it spare
$17.95
missing 4 items
you'll pay $48.12 · 63% of it spare
$25.08
missing 7 items
you'll pay $44.20 · 43% of it spare
Buy at
Aldi$33.27
salted butter
$1.40/100g
need 285 gPure Valley Salted Butter 500g$6.99closest match
Aldi$1.40/100g$6.99·
Woolworths$1.40/100g$7.00·
Coles$1.40/100g$7.00
instant espresso powder
$1.00/100g
need 6 tspMamia Baby Powder 400g$3.99
Aldi$1.00/100g$3.99·
Coles$2.50/100g$5.00·
Woolworths$1.85/100g$5.55
vanilla extract
$0.50/10ml
need 10 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
plain flour
$1.20/1kg
need 290 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
ground cinnamon
$0.58/10g
need 5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
ground ginger
$0.60/10g
need 1 tspStonemill Ground Ginger 40g$2.39
Aldi$0.60/10g$2.39·
Coles$0.96/10g$2.40·
Woolworths$1.40/10g$3.50
milk
$1.75/1L
need 45 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
Buy at
Woolworths$15.15

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

ground cardamom
$0.83/10g
need 0.5 tspWoolworths Ground Cardamom 24g$2.00
Woolworths$0.83/10g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

granulated sugar
$0.18/100g
need 50 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

icing sugar
$0.50/100g
need 210 gCSR Pure Icing Sugar 500g$2.50
Woolworths$0.50/100g$2.50·
ColesN/A·
AldiN/A

vanilla bean powder
$6.81/100g
need 2.5 mlQueen Gelatine Powder 36g$2.45closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$6.81/100g$2.45·
Aldi$1.00/100g$3.99·
Coles$2.50/100g$5.00
Buy at
Coles$5.90
Not priced
- ground allspice · 0.6 g


