
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Chicken
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Lemongrass, ginger, shallot, and the brightness of lime! The broth bowls have got it all - luscious broth, fluffy rice, protein, and fresh herbs.
Ingredients
- shallots2 ea
- fresh ginger15 g
- lemongrass stalks2 ea
- chicken broth720 ml
- canned coconut milk400 ml
- brown sugar40 g
- reduced sodium soy sauce30 ml
- lime juice15 ml
- boneless skinless chicken thighs450 g
- yellow curry paste15 g
- garlic powder1 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- olive oil15 ml
- jasmine rice280 g
- mint — to serve1 bunch
- chili crisp — to serve1 ea
Method
- Start cooking the rice according to the package directions.
- Peel and roughly chop the shallots, ginger and lemongrass into large chunks. Add to a saucepan or stock pot.
- Add the broth and coconut milk. Simmer over low heat for 20-30 minutes. Scoop out and discard the aromatics; reserve the broth.
- Add the soy sauce, brown sugar and lime juice to the broth; whisk to combine, then taste and adjust.
- While the broth simmers, toss the chicken with the curry paste, garlic powder, salt and olive oil until well coated. Air fry at 390°F (200°C) for 12 minutes, or until it reaches 165°F (74°C) inside (or sauté in a pan until cooked through). Chop into bite-sized pieces.
- Plate the rice, then the chicken, and pour the broth over the top. Garnish with herbs and chili crisp or crispy shallots.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Prawns
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 500 g Raw prawns instead of boneless skinless chicken thighs
Toss the peeled prawns in the curry paste and air fry at 200°C for 6 to 7 minutes, or pan-fry for 3 to 4, until pink; leave them whole.
Vegetarian
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Tofu
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 g Vegan yellow curry paste instead of yellow curry paste
Press the tofu and cut into cubes before tossing in the curry paste; air fry at 200°C for 15 to 18 minutes, shaking halfway, until crisp.
Vegan
Lemongrass Broth Bowls with Yellow Curry Tofu
- 720 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 450 g Firm tofu instead of boneless skinless chicken thighs
- 15 g Vegan yellow curry paste instead of yellow curry paste
Press the tofu and cut into cubes before tossing in the curry paste; air fry at 200°C for 15 to 18 minutes, shaking halfway, until crisp.
Gluten-free
- 30 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
Whisk the tamari into the broth as written; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $53.03 · 53% spare
$24.94
missing 3 items
AldiBest choiceyou pay $58.04 · 61% spare
$22.92
missing 4 items
Colesyou pay $63.25 · 56% spare
$27.97
missing 6 items
$6.10a serve
from $6.10 a serve at Woolworths · 13 of 16 ingredients priced
About $24.41 of ingredients used for 4 serves.
$62.22 across 3 shops · 15 of 16 items priced · $1.53 more for bigger packs, 57% spare for later
$24.94
missing 3 items
you'll pay $53.03 · 53% of it spare
$22.92
missing 4 items
you'll pay $58.04 · 61% of it spare
$27.97
missing 6 items
you'll pay $63.25 · 56% of it spare
Buy at
Aldi$46.32
fresh ginger
$29.99/1kg
need 15 gapprox. 0.12kg per piece$3.60
Aldi$29.99/1kg$3.60·
Woolworths$0.53/10g$4.20·
Coles$0.53/10g$4.20
chicken broth
$0.94/100ml
need 720 ml2 × Chefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
canned coconut milk
$0.42/100ml
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Milk Regular 400ml$1.69closest match
Aldi$0.42/100ml$1.69·
Woolworths$0.43/100ml$1.70·
Coles$0.43/100ml$1.70
boneless skinless chicken thighs
$13.29/1kg
need 450 gBroad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
jasmine rice
$0.30/100g
need 280 gImperial Grain Jasmine Rice 1kg 1,000g$2.99closest match
Aldi$0.30/100g$2.99·
Woolworths$0.32/100g$3.20·
Coles$0.32/100g$3.20
chili crisp
$12.83/1kg
need 1 itemForresters Soy Crisps 350g 0.35kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$12.83/1kg$4.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$12.00

shallots
$28.00/1kg
need 2 itemsDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

reduced sodium soy sauce
$0.38/100ml
need 30 mlTiao Hu Soy Sauce 500ml$1.90closest match
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Aldi$0.35/100ml$1.75·
Coles$1.20/100ml$3.00

yellow curry paste
$1.87/100g
need 15 gValcom Yellow Curry Paste 230g$4.30
Woolworths$1.87/100g$4.30·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Coles$3.90

mint
$4.29/100g
need 1 bunchCadbury Twirl Mint 35g$1.50
Coles$4.29/100g$1.50·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99
Not priced
- lemongrass stalks · 2 items

