
Kimchi Cheese Omelette
Recipe from Andy Cooks · original post
A quick omelette cooked with kimchi, its juice, spring onion and melted cheddar, folded over steamed jasmine rice.
Ingredients
- kimchi60 g
- eggs3 ea
- spring onions — 4 spring onions60 g
- peanut oil — 1 tbsp20 ml
- grated cheddar cheese50 g
- jasmine rice — steamed to serve65 g
Method
- Squeeze the kimchi and save the juice in a medium bowl. Crack the eggs into the bowl with the kimchi juice.
- Finely slice the green tops of the spring onions and add to the bowl with the eggs. Slice the white stem about 1 cm thick and set aside.
- Add 1/4 tsp salt to the bowl with the eggs and whisk.
- Place a carbon steel or stainless steel pan over medium heat and add the oil. Add the kimchi and spring onion whites and fry for 1 minute.
- Add in the egg mixture, stir and tap the pan on the stovetop to release any air pockets. Leave for 30 seconds.
- Add the cheese over the whole surface of the omelette. Turn the heat down to medium/low for two minutes. Flip the omelette in half over itself. Make sure the egg is cooked through, before turning out onto a bed of steamed rice (about 1 cup cooked).
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 60 g vegan kimchi instead of kimchi
Dairy-free
Kimchi Dairy-Free Cheese Omelette
- 50 g dairy-free cheddar instead of grated cheddar cheese
Dairy-free cheese melts more slowly, so give it the full two minutes on medium-low under a lid if you have one before folding.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $18.65 · 70% spare
$5.59
missing 1 item
Woolworthsyou pay $23.55 · 72% spare
$6.49
missing 1 item · $0.90 more
Colesyou pay $23.05 · 65% spare
$7.98
missing 1 item · $2.39 more
$5.59a serve
from $5.59 a serve at Aldi · 5 of 6 ingredients priced
About $5.59 of ingredients used for 1 serves.
$24.65 across 2 shops · all 6 items priced · $0.99 more for bigger packs, 77% spare for later
$5.59
missing 1 item
you'll pay $18.65 · 70% of it spare
$6.49
missing 1 item · $0.90 more
you'll pay $23.55 · 72% of it spare
$7.98
missing 1 item · $2.39 more
you'll pay $23.05 · 65% of it spare
Buy at
Aldi$18.65
kimchi
$5.63/1kg
need 60 gDeli Originals Kimchi 460g 0.46kg$2.59closest match
Aldi$5.63/1kg$2.59·
Coles$2.25/100g$4.50·
WoolworthsN/A
eggs
$0.82/100g
need 3 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.07/100g$6.40·
Coles$1.07/100g$6.40
spring onions
$2.69/1 ea
need 60 gSpring Onion Bunch 1 each$2.69 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.69/1 ea$2.69·
Woolworths$3.00/1 ea$3.00·
Coles$3.00/1 ea$3.00
grated cheddar cheese
$19.11/1kg
need 50 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$2.60/100g$6.50·
Coles$31.91/1kg$7.50
jasmine rice
$0.60/100g
need 65 gImperial Grain Microwave Rice Pouch Jasmine 250g$1.49closest match
Aldi$0.60/100g$1.49·
Woolworths$0.66/100g$1.65·
Coles$0.66/100g$1.65
Buy at
Woolworths$6.00

peanut oil
$0.80/100ml
need 20 mlWoolworths Peanut Oil 750ml$6.00
Woolworths$0.80/100ml$6.00·
ColesN/A·
AldiN/A