
Kimchi Bibim-guksu (Spicy Mixed Noodles)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
Chewy thin wheat noodles mixed with well-fermented kimchi, cucumber, a spicy gochujang seasoning and toasted sesame oil, topped with a soft-boiled egg and sesame seeds.
Ingredients
- somyeon — thin wheat noodles110 g
- kimchi — chopped, plus 60 ml of its brine110 g
- gochujang40 g
- sugar — 1 tsp4.3 g
- garlic clove — minced1 ea
- cucumber — cut into matchsticks60 g
- toasted sesame oil15 ml
- toasted sesame seeds — ground9 g
- egg — half-boiled1 ea
Method
- Combine the kimchi, its brine (or 60 ml cold water), gochujang, sugar (optional), garlic and sesame oil in a large bowl. Mix well with a spoon.
- Bring a pot of water to a boil and add the noodles. Stir them with a wooden spoon and cover. Cook for about 3 minutes 30 seconds; if it starts boiling over, stir the noodles and crack the lid. Taste a sample: the noodles should be chewy with nothing hard inside.
- Drain the noodles in a strainer and rinse them in cold running water until they are cold and no longer slippery. Drain well and add to the kimchi mixture.
- Mix everything well and transfer to a large bowl. Add the cucumber and the egg and sprinkle the sesame seeds over top. Serve right away.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 110 g Vegan kimchi instead of kimchi
Nothing changes in the cooking; use the vegan kimchi and its brine exactly as before.
Vegan
- 110 g Vegan kimchi instead of kimchi
- Leave out the egg
Use the vegan kimchi and its brine as before and skip the egg; the noodle cooking is unchanged.
Gluten-free
Kimchi Bibim-guksu (Spicy Mixed Rice Noodles)
- 100 g Thin rice noodles instead of somyeon
- 40 g Gluten-free gochujang instead of gochujang
Cook the rice noodles to the packet time (usually 3 to 4 minutes), then rinse under cold water just as for somyeon so they stay chewy and separate.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $22.12 · 84% spare
$3.46
missing 2 items
Colesyou pay $31.91 · 80% spare
$6.24
missing 2 items · $2.78 more
Woolworthsyou pay $20.65 · 84% spare
$3.39
missing 3 items
$3.46a serve
from $3.46 a serve at Aldi · 7 of 9 ingredients priced
About $3.46 of ingredients used for 1 serves.
$21.43 across 2 shops · 7 of 9 items priced · $3.91 more for bigger packs, 84% spare for later
$3.46
missing 2 items
you'll pay $22.12 · 84% of it spare
$6.24
missing 2 items · $2.78 more
you'll pay $31.91 · 80% of it spare
$3.39
missing 3 items
you'll pay $20.65 · 84% of it spare
Buy at
Aldi$20.65
kimchi
$5.63/1kg
need 110 gDeli Originals Kimchi 460g 0.46kg$2.59closest match
Aldi$5.63/1kg$2.59·
Coles$2.25/100g$4.50·
WoolworthsN/A
sugar
$0.21/100g
need 4.3 gWhite Mill Caster Sugar 1kg 1,000g$2.09closest match
Aldi$0.21/100g$2.09·
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
toasted sesame oil
$0.50/100ml
need 15 mlPure Vita Sunflower Oil 1L 1,000ml$4.99closest match
Aldi$0.50/100ml$4.99·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$3.19/100ml$15.95
toasted sesame seeds
$1.43/100g
need 9 gOh So Natural Wholefoods Pepita Seeds 125g$1.79closest match
Aldi$1.43/100g$1.79·
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$20.00/1kg$2.00
egg
$0.82/100g
need 1 itemLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.48/100g$4.90·
Woolworths$1.49/100g$5.20
Buy at
Coles$0.78

cucumber
$4.90/1kg
need 60 gColes Lebanese Cucumbers approx. 160g$0.78closest matchreal special
Coles$4.90/1kg$0.78·
Aldi$6.99/1kg$1.47·
Woolworths$5.47/1kg$4.10
Not priced
- somyeon · 110 g
- gochujang · 40 g