
Hot Honey Peach Toast
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
Grilled peach toast topped with creamy cottage cheese, prosciutto and crispy chilli hot honey. A sweet, salty and spicy brunch ready in 15 minutes.
Ingredients
- peach — cut into wedges1 ea
- olive oil — 1 tsp5 ml
- honey — 1 tsp7.1 g
- crispy chilli oil — 1 tbsp20 ml
- sourdough bread — 1 slice60 g
- full-fat cottage cheese60 g
- prosciutto2 slice
Method
- Lightly toss the peach wedges with a drizzle of olive oil and a little freshly ground black pepper.
- Heat a skillet or grill pan over high heat. Add the peach and cook for 1-2 minutes on each side, or until lightly charred and warmed through. Transfer to a plate.
- Meanwhile, toast the sourdough until golden and crisp.
- Add the honey and Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil to a small pan over low heat. Gently warm for about 30 seconds, stirring until combined. Remove from the heat.
- Spread the cottage cheese over the toast. Top with the prosciutto and warm grilled peach.
- Drizzle over the crispy chilli hot honey. Finish with fresh basil (if using) and an extra crack of black pepper.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto and finish with an extra pinch of flaky salt; nothing else changes.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto and finish with an extra pinch of flaky salt; nothing else changes.
Dairy-free
- 60 g Dairy-free cream cheese instead of full-fat cottage cheese
Spread the dairy-free cream cheese over the toast in place of the cottage cheese; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $34.20 · 57% spare
$14.77
missing 1 item
Colesyou pay $21.20 · 91% spare
$1.93
missing 3 items
Aldiyou pay $18.47 · 93% spare
$1.29
missing 4 items
$14.77a serve
from $14.77 a serve at Woolworths · 6 of 7 ingredients priced
About $14.77 of ingredients used for 1 serves.
$34.78 across 2 shops · 6 of 7 items priced · $1.19 more for bigger packs, 58% spare for later
$14.77
missing 1 item
you'll pay $34.20 · 57% of it spare
$1.93
missing 3 items
you'll pay $21.20 · 91% of it spare
$1.29
missing 4 items
you'll pay $18.47 · 93% of it spare
Buy at
Woolworths$22.30

honey
$1.05/100g
need 7.1 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99

crispy chilli oil
$3.00/100g
need 20 mlAyam Crispy Chilli Oil Condiment 200g$6.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$3.00/100g$6.00·
ColesN/A·
AldiN/A

prosciutto
$69.00/1kg
need 2 sliceD'Orsogna Prosciutto 100g$6.90
Woolworths$69.00/1kg$6.90·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$12.48
olive oil
$1.60/100ml
need 5 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
full-fat cottage cheese
$19.11/1kg
need 60 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
Not priced
- peach · 1 item
