
Hot Chocolate Banana Muffins
Recipe from Krystle | the reality, not perfection. · original post
Such an easy way to use up that hot chocolate mix instead of letting it sit in the cupboard.
Ingredients
- ripe bananas3 ea
- eggs2 ea
- melted butter100 g
- milk — ½ cup125 ml
- hot chocolate mix1 cup
- plain flour — 1 ½ cup225 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- salt — ¼ tsp1.5 g
Method
- Preheat oven to 180°C fan-forced and line a muffin tin.
- Mash the bananas, then whisk in the eggs, melted butter and milk.
- Stir through the hot chocolate mix.
- Add the flour, baking powder and salt, and gently mix until just combined.
- Divide between 10–12 muffin cases, filling about ¾ full.
- Bake for 18–22 minutes, or until a skewer comes out clean or with a few moist crumbs.
- Let them cool slightly before enjoying.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
ColesBest choiceyou pay $27.14 · 50% spare
$13.62
no items missing
Woolworthsyou pay $27.31 · 46% spare
$14.80
no items missing · $1.18 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $44.30 · 35% spare
$28.71
missing 1 item
$1.14a serve
$1.14 a serve, cheapest at Coles
About $13.62 of ingredients used for 12 serves.
$28.20 across 3 shops · all 8 items priced · $5.33 more for bigger packs, 59% spare for later
$13.62
no items missing
you'll pay $27.14 · 50% of it spare
$14.80
no items missing · $1.18 more
you'll pay $27.31 · 46% of it spare
$28.71
missing 1 item
you'll pay $44.30 · 35% of it spare
Buy at
Aldi$17.95
ripe bananas
$4.49/1kg
need 3 items3 × approx. 0.18kg per piece$0.81
Aldi$4.49/1kg$0.81·
Coles$4.90/1kg$0.83·
Woolworths$1.02/1 ea$1.02
eggs
$0.82/100g
need 2 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.06/100g$3.50·
Coles$1.47/100g$4.40
melted butter
$1.60/100g
need 100 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$2.90/100g$7.25·
Coles$2.90/100g$7.25
milk
$1.75/1L
need 125 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
plain flour
$1.20/1kg
need 225 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
Buy at
Coles$8.30

hot chocolate mix
$0.33/100g
need 1 cupTrill Budgie Mix 1.8kg$6.00
Coles$0.33/100g$6.00·
Woolworths$0.33/100g$6.00·
Aldi$12.98/1kg$6.49
Buy at
Woolworths$1.95

salt
$0.02/10g
need 1.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
