
Honey Garlic Side of Salmon
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A whole side of salmon baked in honey, garlic and lemon butter until flaky with crispy edges.
Ingredients
- side of salmon800 g
- butter — melted115 g
- honey170 g
- garlic cloves — crushed6 ea
- lemon — half juiced and half sliced1 ea
- fresh parsley — chopped5 g
Method
- Preheat the oven to 190°C (170°C fan) / Gas 5.
- Mix the melted butter with the honey, garlic, lemon juice and a pinch of salt and pepper.
- Put the salmon on a large baking tray, pour over the honey garlic mixture and lay the lemon slices on top.
- Bake for 20-25 minutes, basting halfway through.
- Scatter over the fresh parsley and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 100 ml Olive oil instead of butter
Whisk the olive oil with the honey, garlic and lemon juice instead of melted butter; the glaze is a little thinner, so baste twice during the same 20 to 25 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Colesyou pay $80.28 · 37% spare
$50.80
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $24.56 · 25% spare
$18.46
missing 1 item
Woolworthsyou pay $24.68 · 20% spare
$19.84
missing 1 item · $1.38 more
$6.35a serve
$6.35 a serve, cheapest at Coles
About $50.80 of ingredients used for 8 serves.
$78.08 across 3 shops · all 6 items priced · $0.60 more for bigger packs, 39% spare for later
$50.80
no items missing
you'll pay $80.28 · 37% of it spare
$18.46
missing 1 item
you'll pay $24.56 · 25% of it spare
$19.84
missing 1 item · $1.38 more
you'll pay $24.68 · 20% of it spare
Buy at
Aldi$15.58
butter
$1.60/100g
need 115 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$1.80/100g$4.50·
Coles$1.80/100g$4.50
garlic cloves
$29.99/1kg
need 6 items6 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
Buy at
Coles$58.30

side of salmon
$39.29/1kg
need 800 g2 × Coles Kitchen Asian Style Salmon Side 700g$27.50
Coles$39.29/1kg$27.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

fresh parsley
$2.20/10g
need 5 gColes Herb Punnets Parsley Continental 15g$3.30closest match
Coles$2.20/10g$3.30·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99
Buy at
Woolworths$4.20

honey
$1.05/100g
need 170 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99