
Honey Chipotle Chicken Enchilada Bake
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Shortcut enchiladas: chicken simmered and shredded in a chipotle enchilada sauce, topped with tortillas and cheese and baked, served with a honey jalapeño charred corn salad.
Ingredients
- yellow onion — chopped1 ea
- boneless skinless chicken breasts450 g
- smoked paprika — 3 tsp7.5 g
- chipotle peppers in adobo — chopped40 g
- red enchilada sauce340 g
- canned diced green chillies115 g
- honey60 ml
- corn tortillas6 ea
- shredded Mexican cheese blend170 g
- olive oil60 ml
- limes — juiced2 ea
- jalapeño — chopped1 ea
- garlic clove — grated1 ea
- corn cobs4 ea
- avocados — sliced2 ea
- fresh coriander — chopped20 g
- pepperoncini — thinly sliced35 g
Method
- Preheat the oven to 425°F (220°C).
- In a large oven-safe skillet, combine the onion, chicken, smoked paprika, chipotle peppers, enchilada sauce, green chillies and 1/2 cup (120 ml) water. Bring to a boil over high heat, then reduce to medium-low, cover and cook 10-15 minutes, until the chicken is cooked through and shreds easily.
- Shred the chicken in the skillet with 2 forks. Cook uncovered for 5 minutes, until the sauce thickens slightly. Stir in half the honey (2 tablespoons, 30 ml).
- Arrange the tortillas over the chicken and sprinkle with the cheese. Bake for 10 minutes, until the cheese is melted.
- Meanwhile, make the corn salad: char the corn and cut the kernels from the cobs. Whisk the olive oil, lime juice, remaining honey, jalapeño, garlic and a pinch of salt in a bowl. Add the corn, avocado, coriander and pepperoncini and toss to combine.
- Serve the enchiladas with the corn salad, plus Greek yogurt or sour cream, Cotija cheese and pickled red onions if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Honey Chipotle Black Bean Enchilada Bake
- 660 g Black beans instead of boneless skinless chicken breasts
Skip shredding: simmer the drained black beans in the sauce for 10 minutes, lightly crushing some to thicken, then top and bake as before.
Vegan
Maple Chipotle Black Bean Enchilada Bake
- 660 g Black beans instead of boneless skinless chicken breasts
- 60 ml Maple syrup instead of honey
- 170 g Dairy-free cheese instead of shredded Mexican cheese blend
Skip shredding: simmer the drained black beans in the sauce for 10 minutes, lightly crushing some to thicken, then top and bake as before. Use maple syrup wherever the honey goes.
Dairy-free
- 170 g Dairy-free cheese instead of shredded Mexican cheese blend
Dairy-free cheese can take a few minutes longer to melt; cover with foil for the first 5 minutes if it is slow.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $55.20 · 31% spare
$38.24
missing 5 items
Woolworthsyou pay $71.38 · 28% spare
$51.12
missing 6 items
Colesyou pay $63.38 · 17% spare
$52.40
missing 6 items
$6.37a serve
from $6.37 a serve at Aldi · 12 of 17 ingredients priced
About $38.24 of ingredients used for 6 serves.
$59.36 across 3 shops · 13 of 17 items priced · $8.39 more for bigger packs, 39% spare for later
$38.24
missing 5 items
you'll pay $55.20 · 31% of it spare
$51.12
missing 6 items
you'll pay $71.38 · 28% of it spare
$52.40
missing 6 items
you'll pay $63.38 · 17% of it spare
Buy at
Aldi$42.63
boneless skinless chicken breasts
$13.98/1kg
need 450 gBerg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$18.00/1kg$9.00·
Woolworths$26.00/1kg$13.00
shredded Mexican cheese blend
$19.16/1kg
need 170 gWestacre Dairy Mexican Blend Shredded Cheese 250g 0.25kg$4.79closest match
Aldi$19.16/1kg$4.79·
Coles$22.00/1kg$5.50·
WoolworthsN/A
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
limes
$16.23/1kg
need 2 itemsAldi Limes 400g$6.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$16.23/1kg$6.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
corn cobs
$4.49/1kg
need 4 itemsMarket Fare Corn Cobs 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$4.49/1kg$4.49·
Woolworths$4.75/1kg$4.75·
Coles$5.00/1kg$5.00
avocados
$1.70/1 ea
need 2 itemsAldi Hass Avocados 5 Pack 5 each$8.49closest match
Aldi$1.70/1 ea$8.49·
Woolworths$2.50/1 ea$2.50·
Coles$2.70/1 ea$2.70
Buy at
Woolworths$9.33

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

fresh coriander
$0.88/10g
need 20 gHoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$8.00/10g$4.00
Buy at
Coles$7.40

honey
$1.60/100g
need 60 mlColes 100% Australian Pure Honey Squeeze 250g$4.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$1.60/100g$4.00·
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Aldi$1.20/100g$5.99
Not priced
- chipotle peppers in adobo · 40 g
- canned diced green chillies · 115 g
- jalapeño · 1 item
- pepperoncini · 35 g

