
Honey Animal Biscuits
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Buttery honey biscuits that hold their shape for cookie cutters. A good boredom-buster for kids to cut out.
Ingredients
- unsalted butter — softened100 g
- honey50 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- plain flour — plus a little extra for kneading250 g
- baking powder — ½ tsp2.3 g
- salt — a pinch0.4 g
Method
- Heat the oven to 180°C and line a baking tray.
- Add everything to a bowl and mix together.
- Knead into a smooth dough, adding a little extra flour if needed, then roll out.
- Cut out your shapes, or roll into balls and flatten.
- Bake for 6–10 minutes, depending on the size of your shapes.
- Store in a zip-lock bag in the freezer and pull a few out for lunchboxes, or keep in the pantry for a few days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Golden Syrup Animal Biscuits
- 100 g Dairy-free baking block instead of unsalted butter
- 50 g Golden syrup instead of honey
Chill the dough for 15 minutes before rolling if it feels soft; bake for the same 6–10 minutes.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free plain flour instead of plain flour
Roll the dough between two sheets of baking paper as gluten-free dough cracks more easily; bake for the same time.
Dairy-free
- 100 g Dairy-free baking block instead of unsalted butter
Chill the dough for 15 minutes before rolling if it feels soft; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $21.30 · 86% spare
$3.06
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $20.35 · 86% spare
$2.75
missing 1 item
Colesyou pay $15.80 · 79% spare
$3.33
missing 1 item · $0.58 more
$0.31a serve
$0.31 a serve, cheapest at Woolworths
About $3.06 of ingredients used for 10 serves.
$20.37 across 2 shops · all 6 items priced · $2.28 more for bigger packs, 87% spare for later
$3.06
no items missing
you'll pay $21.30 · 86% of it spare
$2.75
missing 1 item
you'll pay $20.35 · 86% of it spare
$3.33
missing 1 item · $0.58 more
you'll pay $15.80 · 79% of it spare
Buy at
Woolworths$9.00

honey
$1.05/100g
need 50 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99

baking powder
$2.28/100g
need 2.3 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 0.4 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Aldi$11.37
unsalted butter
$1.60/100g
need 100 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.75/100g$7.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
plain flour
$1.20/1kg
need 250 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30