
Homemade Chili
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
Ground beef, two kinds of beans and a homemade spice blend simmered into a classic comfort-food chili that gets better as leftovers.
Ingredients
- olive oil30 ml
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- ground beef450 g
- canned kidney beans — drained and rinsed440 g
- canned black beans — drained and rinsed430 g
- canned diced tomatoes410 g
- tomato paste170 g
- chili powder3 tsp
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- cayenne pepper0.25 tsp
- garlic powder0.25 tsp
- onion powder0.5 tsp
- brown sugar — 1 ½ tsp6 g
- salt — 1 tsp6 g
- black pepper0.5 tsp
Method
- Dice the onion and mince the garlic. Add both to a large pot with the olive oil and cook over medium heat until soft and translucent.
- Add the ground beef and continue to sauté until fully browned.
- Drain and rinse the beans and add them to the pot along with the diced tomatoes, tomato paste, 250 ml (1 cup) water, and all of the chili seasoning ingredients. Stir until well combined.
- Cover and simmer over low heat for at least 30 minutes, stirring occasionally (the flavour gets better the longer it simmers).
- Taste, adjust the salt or seasonings if needed, and serve hot with your favourite toppings.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince for only 3 to 4 minutes before adding the beans; the 30-minute simmer stays the same.
Vegan
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince for only 3 to 4 minutes before adding the beans; the 30-minute simmer stays the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $44.18 · 30% spare
$30.86
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $49.95 · 36% spare
$31.85
missing 2 items
Colesyou pay $50.23 · 29% spare
$35.79
missing 3 items
$5.20a serve
from $5.20 a serve at Woolworths · 15 of 16 ingredients priced
About $31.21 of ingredients used for 6 serves.
$51.87 across 3 shops · all 16 items priced · $1.78 more for bigger packs, 32% spare for later
$30.86
missing 1 item
you'll pay $44.18 · 30% of it spare
$31.85
missing 2 items
you'll pay $49.95 · 36% of it spare
$35.79
missing 3 items
you'll pay $50.23 · 29% of it spare
Buy at
Aldi$34.79
olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
ground beef
$21.98/1kg
need 450 gJindurra Station Diced Beef 500g 0.5kg$10.99
Aldi$21.98/1kg$10.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
canned kidney beans
$2.12/1kg
need 440 gNew Season Red Kidney Beans 420g 0.42kg$0.89closest match
Aldi$2.12/1kg$0.89·
Woolworths$3.53/1kg$1.50·
Coles$3.57/1kg$1.50
canned black beans
$2.02/1kg
need 430 gEl Tora Black Beans 420g 0.42kg$0.85closest match
Aldi$2.02/1kg$0.85·
Woolworths$2.14/1kg$0.90·
Coles$5.50/1kg$2.20
tomato paste
$0.28/100g
need 170 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.28/100g$1.40·
Coles$0.28/100g$1.40
chili powder
$1.00/100g
need 3 tspMamia Baby Powder 400g$3.99
Aldi$1.00/100g$3.99·
Coles$2.50/100g$5.00·
Woolworths$1.85/100g$5.55
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Woolworths$12.28

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

canned diced tomatoes
$2.38/1kg
need 410 gEssentials Woolworths Essentials Diced Tomatoes 400g$0.95closest match
Woolworths$2.38/1kg$0.95·
Aldi$2.38/1kg$0.95·
Coles$2.50/1kg$2.00

cayenne pepper
$0.45/10g
need 0.25 tspHoyt's Cayenne Pepper 50g$2.25
Woolworths$0.45/10g$2.25·
ColesN/A·
AldiN/A

onion powder
$0.47/10g
need 0.5 tspMasterFoods Onion Powder 138g$6.50
Woolworths$0.47/10g$6.50·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Coles$4.80

ground cumin
$0.10/10g
need 2.5 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89
