
Homemade Bagels
Recipe from Poh Ling Yeow · original post
Chewy honey-sweetened bagels made with bread and wholemeal flour, boiled then baked with a sesame or poppy seed crust. Makes 10 and they freeze well. The dough will take up to 1 cup of add-ins such as blueberries or choc chips.
Ingredients
- dried yeast7 g
- honey — 2 tbsp55 g
- milk — tepid160 ml
- bread flour450 g
- wholemeal plain flour150 g
- salt — 2 tsp12 g
- egg — whisked1 ea
- sesame seeds50 g
Method
- Mash the yeast and honey together. Add the milk and stir to dissolve. Cover and rest for 20 minutes or until the surface is foamy.
- Combine the flours, salt, the yeast-honey-milk mix and only 2/3 of the water (250-330 ml in total). Knead into a pliable dough, adding the remaining water if needed. The dough should knead easily and not stick to the bench even without flour. Cover with a damp tea towel and leave in a warm, draught-free spot until doubled in size.
- Punch down the dough and cut into 10 even pieces. Roll each piece into a 2 cm wide sausage. Squash down one tip, bring the other tip to sit on the flattened tip to form a ring, and pinch around it to secure. Flip it over and rest on a 10 x 10 cm square of baking paper. Repeat with the remaining pieces.
- Cover with a damp tea towel and allow to double in size again in a warm, draught-free spot.
- Preheat the oven to 170°C fan-forced. Boil the bagels in plenty of water, about 30 seconds each side. Rest on a clean tea towel to absorb excess water.
- Transfer to baking trays lined with baking paper, leaving 2 cm between the bagels. Brush generously with the egg, then sprinkle or dip in sesame seeds (or poppy seeds or sea salt).
- Bake for about 20 minutes or until golden. Fill with whatever your heart desires. Bagels freeze well in an airtight container or snap lock bag.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 45 ml Maple syrup instead of honey
- 180 ml Oat milk instead of milk
- Leave out the egg
Proof the yeast with the maple syrup and 160 ml of the oat milk, and brush the boiled bagels with the remaining oat milk before adding the seeds; bake as written.
Dairy-free
- 160 ml Oat milk instead of milk
Use the oat milk exactly as the milk; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $25.45 · 82% spare
$4.66
no items missing
Colesyou pay $25.80 · 77% spare
$6.04
no items missing · $1.38 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $22.11 · 79% spare
$4.73
missing 3 items
$0.47a serve
$0.47 a serve, cheapest at Woolworths
About $4.66 of ingredients used for 10 serves.
$27.54 across 3 shops · all 8 items priced · $2.64 more for bigger packs, 85% spare for later
$4.66
no items missing
you'll pay $25.45 · 82% of it spare
$6.04
no items missing · $1.38 more
you'll pay $25.80 · 77% of it spare
$4.73
missing 3 items
you'll pay $22.11 · 79% of it spare
Buy at
Woolworths$9.55

honey
$1.05/100g
need 55 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99

milk
$1.75/1L
need 160 mlWoolworths Full Cream Milk 1L$1.75closest match
Woolworths$1.75/1L$1.75·
Coles$2.33/1L$1.40·
Aldi$1.75/1L$1.75

salt
$0.02/10g
need 12 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

sesame seeds
$16.50/1kg
need 50 gWoolworths Sesame Seeds 100g$1.65
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$0.36/10g$2.50·
Aldi$0.67/10g$3.99
Buy at
Coles$10.60
Buy at
Aldi$7.39
egg
$0.82/100g
need 1 itemLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.61/100g$5.30·
Coles$1.61/100g$5.30


