
High Protein Tuna Pasta Salad
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A protein-packed tuna pasta salad with eggs, beans and crunchy vegetables in a creamy cottage cheese and yoghurt dressing. Great for meal prep.
Ingredients
- pasta200 g
- eggs4 ea
- canned cannellini beans — drained235 g
- fat-free cottage cheese200 g
- Greek yoghurt115 g
- Dijon mustard5 ml
- canned tuna — drained200 g
- canned sweetcorn — drained180 g
- gherkins — diced4 ea
- spring onions — 3; chopped45 g
- celery — diced100 g
- cherry tomatoes — 8; diced120 g
- cucumber — 1/4; diced90 g
- apple cider vinegar45 ml
- fresh dill — chopped5 g
- garlic cloves — crushed2 ea
- red onion — 1/4; diced40 g
Method
- Cook the pasta according to the packet instructions (about 10 minutes). Drain and rinse under cold water.
- At the same time, hard boil the eggs (about 10 minutes).
- Put the beans, yoghurt, cottage cheese, garlic and mustard in a food processor and blend until smooth.
- Peel and finely chop the cooled eggs.
- Put the bean mixture and eggs in a large bowl with the pasta.
- Add the tuna, sweetcorn, gherkins, spring onions, celery, tomatoes, cucumber, vinegar, dill, red onion and a pinch of salt and pepper.
- Mix well and serve, or keep in the fridge for meal prep.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
High Protein Chickpea Pasta Salad
- 240 g Canned chickpeas instead of canned tuna
Drain the chickpeas and roughly crush them with a fork before folding through; no cooking needed.
Gluten-free
- 200 g Gluten-free pasta instead of pasta
Cook the gluten-free pasta to al dente and rinse well under cold water so it does not stick.
Dairy-free
- 200 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 115 g Soy yoghurt instead of greek yoghurt
Blend the silken tofu and soy yoghurt with the beans exactly as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $84.10 · 31% spare
$58.43
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $51.84 · 51% spare
$25.23
missing 3 items
Aldiyou pay $37.97 · 41% spare
$22.50
missing 5 items
$7.30a serve
$7.30 a serve, cheapest at Woolworths
About $58.43 of ingredients used for 8 serves.
$77.82 across 3 shops · all 17 items priced · $5.71 more for bigger packs, 36% spare for later
$58.43
no items missing
you'll pay $84.10 · 31% of it spare
$25.23
missing 3 items
you'll pay $51.84 · 51% of it spare
$22.50
missing 5 items
you'll pay $37.97 · 41% of it spare
Buy at
Aldi$27.74
eggs
$0.82/100g
need 4 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.07/100g$6.40·
Coles$1.07/100g$6.40
fat-free cottage cheese
$19.11/1kg
need 200 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
Dijon mustard
$1.21/100g
need 5 mlColway Dijon Mustard 190g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
spring onions
$2.69/1 ea
need 45 gSpring Onion Bunch 1 each$2.69 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.69/1 ea$2.69·
Woolworths$3.00/1 ea$3.00·
Coles$3.00/1 ea$3.00
celery
$13.30/1kg
need 100 gCelery Sticks 300g 0.3kg$3.99closest match
Aldi$13.30/1kg$3.99·
Coles$16.00/1kg$4.80·
Woolworths$7.50/1 ea$7.50
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 45 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
Buy at
Woolworths$40.50

canned cannellini beans
$3.53/1kg
need 235 gMacro Organic Cannellini Beans 425g$1.50
Woolworths$3.53/1kg$1.50·
ColesN/A·
AldiN/A

canned sweetcorn
$14.58/100g
need 180 g15 × Little Bellies Organic Sweetcorn Round-a-bouts 12g$1.75
Woolworths$14.58/100g$1.75·
ColesN/A·
AldiN/A

gherkins
$3.70/1kg
need 4 itemsWoolworths Gherkins Sweet Spiced 500g$1.85 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 120 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69
Buy at
Coles$9.58

pasta
$0.18/100g
need 200 gColes Simply Pasta Spirals 500g$0.90closest match
Coles$0.18/100g$0.90·
Aldi$0.18/100g$0.89·
Woolworths$0.40/100g$2.00

cucumber
$4.90/1kg
need 90 gColes Lebanese Cucumbers approx. 160g$0.78closest matchreal special
Coles$4.90/1kg$0.78·
Aldi$6.99/1kg$1.47·
Woolworths$5.47/1kg$4.10



