
High Protein Chickpea Salad with Tahini Dressing
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
This protein-packed chickpea salad delivers over 20g of plant protein per serving in a fresh, no-cook lunch that's perfect for meal prep. Creamy tahini dressing coats tender chickpeas, crisp vegetables, and protein-rich hemp hearts for a satisfying Mediterranean-inspired bowl that travels brilliantly to work or keeps beautifully in the fridge for up to four days.
Ingredients
- canned chickpeas — drained and rinsed800 g
- cherry tomatoes — halved200 g
- cucumber — diced400 g
- red pepper — finely diced150 g
- red onion — finely diced100 g
- lemon — juiced1 ea
- fresh parsley — roughly chopped80 g
- pitted kalamata olives — halved60 g
- pumpkin seeds — toasted20 g
- tahini60 g
- extra virgin olive oil30 ml
- maple syrup5 ml
- garlic cloves — minced2 ea
- ground cumin2 g
- smoked paprika1 g
Method
- Pickle the onions Toss the sliced red onion with the lemon juice and set aside while you get on with everything else.
- Make the dressing In a small bowl, whisk together tahini, lemon juice, olive oil, maple syrup, minced garlic, cumin, and smoked paprika. Gradually add warm water, one tbsp at a time, whisking constantly until you get a creamy, pourable consistency.
- Combine the salad In a large mixing bowl, combine the drained chickpeas, cherry tomatoes, cucumber, red pepper, red onion, and chopped parsley.
- Add the dressing Pour the tahini dressing over the chickpea mixture and toss thoroughly until everything is well coated. The salad should look glossy and well combined.
- Finish and season Fold in the olives and pumpkin seeds. Season generously with salt and pepper, then taste and adjust with more lemon juice or salt as needed.
- Rest and serve Let the salad sit for 10 minutes to allow the flavours to meld. Serve immediately or refrigerate in airtight containers for up to 4 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $57.88 · 57% spare
$24.67
missing 2 items
Colesyou pay $67.00 · 35% spare
$43.66
missing 3 items
Aldiyou pay $37.15 · 59% spare
$15.09
missing 4 items
$6.17a serve
from $6.17 a serve at Woolworths · 13 of 15 ingredients priced
About $24.67 of ingredients used for 4 serves.
$56.69 across 3 shops · all 15 items priced · $7.50 more for bigger packs, 68% spare for later
$24.67
missing 2 items
you'll pay $57.88 · 57% of it spare
$43.66
missing 3 items
you'll pay $67.00 · 35% of it spare
$15.09
missing 4 items
you'll pay $37.15 · 59% of it spare
Buy at
Aldi$23.05
red pepper
$10.68/1kg
need 150 gDeli Originals Grilled Peppers 280g 0.28kg$2.99closest match
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Coles$0.54/10g$2.70·
Woolworths$0.56/10g$5.60
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
pitted kalamata olives
$6.26/1kg
need 60 gDeli Originals Pitted Kalamata Olives 350g 0.35kg$2.19closest match
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
Buy at
Coles$19.64

cucumber
$4.90/1kg
need 400 g3 × Coles Lebanese Cucumbers approx. 160g$0.78closest matchreal special
Coles$4.90/1kg$0.78·
Aldi$6.99/1kg$1.47·
Woolworths$5.47/1kg$4.10

pumpkin seeds
$20.00/1kg
need 20 gColes Pumpkin Seeds approx. 100g$2.00closest match
Coles$20.00/1kg$2.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

tahini
$3.33/100g
need 60 gTahini Neri Labneh Original 150g$5.00
Coles$3.33/100g$5.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

ground cumin
$0.10/10g
need 2 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89
Buy at
Woolworths$14.00

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 200 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69

fresh parsley
$2.90/1 ea
need 80 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$2.20/10g$3.30


