
Healthier Chocolate Teddy Biscuits
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Homemade chocolate teddy biscuits sweetened with maple syrup. Cutting the shapes is a great job for little hands.
Ingredients
- plain flour — 2 cup; or spelt or buckwheat300 g
- cacao powder — ½ cup50 g
- bicarbonate of soda — ½ tsp2.3 g
- sea salt — a pinch0.4 g
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- coconut oil — ½ cup; melted125 ml
- milk — 4 tbsp; approximately80 ml
- maple syrup — ¼ cup65 ml
Method
- Preheat the oven to 160°C fan-forced.
- In a mixing bowl, combine the flour, cacao powder, bicarbonate of soda and salt.
- Mix in the vanilla, coconut oil, milk and maple syrup until well combined — add milk a little at a time until the dough feels like playdough. (Like it sweeter? Add more syrup and less milk.)
- Roll the dough into a ball, wrap it and refrigerate for 30–60 minutes (you can skip this if you're in a rush).
- Roll out to 2–3 mm thick and cut shapes with a cookie cutter, or roll into little balls and press flat.
- Place on a lined or greased baking tray and bake for 10 minutes.
- Leave on the tray until completely cooled. Store in an airtight container in the fridge or freezer; packed from frozen they defrost by recess.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $41.10 · 82% spare
$7.26
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $26.60 · 70% spare
$8.02
missing 2 items
Colesyou pay $24.70 · 78% spare
$5.41
missing 3 items
$0.73a serve
$0.73 a serve, cheapest at Woolworths
About $7.26 of ingredients used for 10 serves.
$41.01 across 2 shops · all 8 items priced · $12.44 more for bigger packs, 86% spare for later
$7.26
no items missing
you'll pay $41.10 · 82% of it spare
$8.02
missing 2 items
you'll pay $26.60 · 70% of it spare
$5.41
missing 3 items
you'll pay $24.70 · 78% of it spare
Buy at
Aldi$22.61
plain flour
$1.20/1kg
need 300 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
cacao powder
$3.20/100g
need 50 gOh So Natural Foods Cacao Powder 250g$7.99closest match
Aldi$3.20/100g$7.99·
Woolworths$4.00/100g$10.00·
Coles$8.00/100g$10.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 10 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
milk
$1.75/1L
need 80 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
Buy at
Woolworths$18.40

bicarbonate of soda
$0.49/100g
need 2.3 gEssentials Woolworths Essentials Bicarbonate Soda 500g$2.45
Woolworths$0.49/100g$2.45·
ColesN/A·
AldiN/A

