
Harvest Fall Salad with Caramelized Shallot Dressing
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Harvest Fall Salad with wild rice, roasted sweet potato, Brussels sprouts, and shredded chicken. Tossed in a Caramelized Shallot Dressing, this autumn-inspired salad is nutritious, filling, and make-ahead friendly.
Ingredients
- wild rice blend180 g
- sweet potatoes — peeled and cubed400 g
- Brussels sprouts — shredded or thinly sliced340 g
- extra-virgin olive oil — divided125 ml
- shredded rotisserie chicken300 g
- pecans — chopped55 g
- pomegranate arils55 g
- shallots — thinly sliced80 g
- garlic clove — minced1 ea
- sherry vinegar60 ml
- Dijon mustard1 tbsp
- honey — 1 tbsp28 g
- chopped fresh rosemary1 tsp
- kosher salt — 1 ¼ tsp; divided7.5 g
- black pepper — divided0.75 tsp
Method
- Preheat oven to 425°F (220°C). Prepare wild rice blend according to package instructions in salted water until tender. Set aside.
- Toss sweet potatoes in 1 to 2 Tbsp. olive oil, 1/2 tsp. salt, and 1/4 tsp. black pepper on a large rimmed baking sheet. Roast for 20 minutes, tossing once halfway through. Toss sweet potatoes and add Brussels sprouts to baking sheet. Drizzle with 2 Tbsp. olive oil and remaining 1/2 tsp. salt and 1/4 tsp. black pepper; toss to coat. Roast for 10 more minutes.
- Meanwhile, prepare Caramelized Shallot Dressing: heat 2 Tbsp. olive oil in a small or medium skillet over medium heat. Add sliced shallots and sauté for 2 minutes. Slightly reduce heat and continue cooking until shallots are nicely caramelized, about 6 more minutes. Stir in garlic during final minute. Remove pan from heat and allow to slightly cool.
- Transfer caramelized shallots, garlic, and residual cooking oil to a small blender or container for immersion blending. Add remaining 3 Tbsp. olive oil, sherry vinegar, Dijon mustard, honey, rosemary, salt, and pepper; blend until smooth. (If the dressing needs thinning, add an extra 1 Tablespoon of olive oil.)
- Assemble salad by combining cooked wild rice, roasted sweet potatoes and Brussels sprouts, shredded chicken, pecans, and pomegranate arils in a large bowl. Add dressing and toss to combine. Serve warm or closer to room temperature.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Harvest Fall Salad with Salmon and Caramelized Shallot Dressing
- 750 g Salmon fillets instead of shredded rotisserie chicken
Roast the salmon on the tray with the Brussels sprouts for the last 10 to 12 minutes, then flake it into the salad.
Vegetarian
- 550 g Chickpeas instead of shredded rotisserie chicken
Roast the drained chickpeas on the tray with the Brussels sprouts for the last 10 minutes so they crisp a little.
Vegan
- 550 g Chickpeas instead of shredded rotisserie chicken
- 30 ml Maple syrup instead of honey
Roast the drained chickpeas with the Brussels sprouts for the last 10 minutes; blend the maple syrup into the dressing in place of honey.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $77.60 · 67% spare
$25.40
missing 2 items
Aldiyou pay $45.91 · 53% spare
$21.71
missing 4 items
Colesyou pay $51.91 · 69% spare
$16.34
missing 7 items
$5.89a serve
from $5.89 a serve at Woolworths · 13 of 15 ingredients priced
About $29.45 of ingredients used for 5 serves.
$75.75 across 3 shops · all 15 items priced · $8.82 more for bigger packs, 65% spare for later
$25.40
missing 2 items
you'll pay $77.60 · 67% of it spare
$21.71
missing 4 items
you'll pay $45.91 · 53% of it spare
$16.34
missing 7 items
you'll pay $51.91 · 69% of it spare
Buy at
Aldi$33.55
wild rice blend
$13.30/1kg
need 180 gBaby Leaf Blend 300g 0.3kg$3.99
Aldi$13.30/1kg$3.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Brussels sprouts
$4.98/1kg
need 340 gMarket Fare Brussels Sprouts 500g 0.5kg$2.49
Aldi$4.98/1kg$2.49·
Woolworths$5.00/1kg$2.50·
Coles$5.00/1kg$2.50
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 125 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.60/100ml$13.00·
Coles$2.60/100ml$13.00
pecans
$27.48/1kg
need 55 gForresters Pecans 400g 0.4kg$10.99
Aldi$27.48/1kg$10.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
Dijon mustard
$1.21/100g
need 1 tbspColway Dijon Mustard 190g$2.29
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
black pepper
$0.22/10g
need 0.75 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Woolworths$30.20

pomegranate arils
$73.33/1kg
need 55 gKimaye Fresh Pomegranate Arils Punnet 75g$5.50
Woolworths$73.33/1kg$5.50·
ColesN/A·
AldiN/A

shallots
$28.00/1kg
need 80 gDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

sherry vinegar
$2.00/100ml
need 60 mlMoro Sherry Vinegar 250ml$5.00
Woolworths$2.00/100ml$5.00·
ColesN/A·
AldiN/A

honey
$1.05/100g
need 28 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99
Buy at
Coles$12.00

shredded rotisserie chicken
$7.50/1kg
need 300 gThe Bare Bird Whole Chicken approx. 1.6kg each$12.00closest match
Coles$7.50/1kg$12.00·
Aldi$0.97/100g$1.69·
Woolworths$8.50/1kg$17.85

