
Harvest Brie and Cheddar Apple Kale Salad
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Shredded kale with crisp apples, pomegranate, Brie and cheddar, candied pecans and pumpkin seeds, crispy prosciutto and a warm brown butter sage apple cider vinaigrette.
Ingredients
- raw pecans50 g
- pumpkin seeds65 g
- salted butter42 g
- maple syrup30 ml
- ground chipotle chilli0.5 tsp
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- prosciutto — thinly sliced85 g
- kale — shredded150 g
- apples — thinly sliced400 g
- pomegranate arils175 g
- Brie — cubed170 g
- cheddar cheese — grated85 g
- shallot — chopped1 ea
- fresh sage leaves8 ea
- extra virgin olive oil80 ml
- apple cider vinegar60 ml
- honey — 2 tsp14 g
- fresh thyme leaves2 g
Method
- Preheat the oven to 375°F (190°C). Line a baking sheet with parchment paper.
- On the baking sheet, toss together the pecans, pumpkin seeds, maple syrup, 1 tablespoon (14 g) of the butter, the chipotle and 1/4 teaspoon cinnamon. Arrange in a single layer and lay the prosciutto around the seeds and nuts. Bake for 10 minutes, until the seeds and nuts are toasted and the prosciutto is crisp. Watch closely. Sprinkle with sea salt.
- Meanwhile, in a salad bowl, combine the kale, apples and pomegranate arils.
- To make the vinaigrette, cook the remaining 2 tablespoons (28 g) butter, the shallot and sage leaves in a skillet over medium heat until the butter is browned and the sage is crisp, about 5 minutes. Remove from the heat. Add the olive oil, apple cider vinegar, honey, thyme, remaining 1/4 teaspoon cinnamon, salt, pepper and chilli flakes. Taste and adjust as needed.
- Pour the vinaigrette over the salad, tossing to combine. Top with the toasted nuts and seeds, prosciutto, grated cheddar and Brie. Enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Bake the nuts and seeds on their own for the same 10 minutes.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Bake the nuts and seeds on their own for the same 10 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $77.30 · 48% spare
$39.98
missing 4 items
AldiBest choiceyou pay $60.37 · 71% spare
$17.77
missing 5 items
Colesyou pay $59.68 · 47% spare
$31.70
missing 5 items · $13.93 more
$6.66a serve
from $6.66 a serve at Woolworths · 14 of 18 ingredients priced
About $39.98 of ingredients used for 6 serves.
$91.98 across 3 shops · all 18 items priced · $4.77 more for bigger packs, 53% spare for later
$39.98
missing 4 items
you'll pay $77.30 · 48% of it spare
$17.77
missing 5 items
you'll pay $60.37 · 71% of it spare
$31.70
missing 5 items · $13.93 more
you'll pay $59.68 · 47% of it spare
Buy at
Aldi$51.98
raw pecans
$27.48/1kg
need 50 gForresters Pecans 400g 0.4kg$10.99
Aldi$27.48/1kg$10.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
salted butter
$1.60/100g
need 42 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
ground chipotle chilli
$0.12/10g
need 0.5 tspStonemill Crushed Chilli 227g$2.69
Aldi$0.12/10g$2.69·
Coles$32.50/1kg$6.50·
WoolworthsN/A
ground cinnamon
$0.58/10g
need 1.3 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
kale
$2.99/1 ea
need 150 gAldi Kale Bunch$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$6.90/1 ea$6.90·
WoolworthsN/A
Brie
$19.92/1kg
need 170 g2 × Emporium Selection Brie 125g 0.13kg$2.49
Aldi$19.92/1kg$2.49·
Woolworths$27.50/1kg$5.50·
Coles$27.50/1kg$5.50
cheddar cheese
$19.11/1kg
need 85 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$2.60/100g$6.50·
Coles$31.91/1kg$7.50
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 80 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
fresh thyme leaves
$1.08/10g
need 2 gStonemill Thyme Leaves 25g$2.69closest match
Aldi$1.08/10g$2.69·
Woolworths$1.67/10g$2.00·
Coles$1.11/10g$2.00
Buy at
Woolworths$30.40

prosciutto
$69.00/1kg
need 85 gD'Orsogna Prosciutto 100g$6.90
Woolworths$69.00/1kg$6.90·
ColesN/A·
AldiN/A

pomegranate arils
$73.33/1kg
need 175 g3 × Kimaye Fresh Pomegranate Arils Punnet 75g$5.50
Woolworths$73.33/1kg$5.50·
ColesN/A·
AldiN/A

shallot
$28.00/1kg
need 1 itemDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

honey
$1.05/100g
need 14 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99
Buy at
Coles$9.60

pumpkin seeds
$20.00/1kg
need 65 gColes Pumpkin Seeds approx. 100g$2.00closest match
Coles$20.00/1kg$2.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

apples
$4.90/1kg
need 400 gColes Apples Mini Pack 1kg$4.90closest match
Coles$4.90/1kg$4.90·
Aldi$5.99/1kg$1.20·
Woolworths$7.87/1kg$5.90

fresh sage leaves
$1.35/10g
need 8 itemsMasterFoods Ground Sage Leaves 20g$2.70 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)