
Ham and Cheese Waffles
Recipe from Hannah Medellin · original post
Makes about 10 small waffles. Bake a batch in the school holidays and freeze them for easy lunches next term.
Ingredients
- plain flour200 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- salted butter — melted and cooled50 g
- egg1 ea
- milk200 ml
- ham — cut into small cubes80 g
- grated mozzarella cheese80 g
Method
- Preheat your waffle maker according to the manufacturer's instructions.
- In a large bowl, whisk together the melted butter, egg and milk until well combined.
- Add the flour and baking powder and whisk gently until just combined.
- Fold through the ham and grated mozzarella.
- Lightly grease the waffle maker if needed, then spoon the batter onto the hot plates.
- Cook for 4–5 minutes per waffle, until golden and crisp outside and cooked through.
- Serve warm, or cool completely and freeze in an airtight container. Pack straight from frozen into lunchboxes, or reheat briefly for breakfast.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Corn and Cheese Waffles
- 80 g Tinned sweetcorn instead of ham
Drain the corn well and pat it dry before folding it through; cooking time is unchanged.
Dairy-free
Ham and Dairy-Free Cheese Waffles
- 45 ml Vegetable oil instead of salted butter
- 200 ml Oat milk instead of milk
- 80 g Dairy-free grated cheese instead of grated mozzarella cheese
Whisk the oil with the egg and oat milk in place of melted butter; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $24.10 · 77% spare
$5.66
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $22.80 · 80% spare
$4.60
missing 1 item
Colesyou pay $21.45 · 77% spare
$4.91
missing 1 item · $0.31 more
$0.57a serve
$0.57 a serve, cheapest at Woolworths
About $5.66 of ingredients used for 10 serves.
$27.16 across 3 shops · all 7 items priced · $5.09 more for bigger packs, 86% spare for later
$5.66
no items missing
you'll pay $24.10 · 77% of it spare
$4.60
missing 1 item
you'll pay $22.80 · 80% of it spare
$4.91
missing 1 item · $0.31 more
you'll pay $21.45 · 77% of it spare
Buy at
Aldi$19.06
plain flour
$1.20/1kg
need 200 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
salted butter
$1.60/100g
need 50 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
egg
$0.82/100g
need 1 itemLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.48/100g$4.90·
Woolworths$1.49/100g$5.20
grated mozzarella cheese
$15.11/1kg
need 80 gWestacre Mozzarella Cheese 350g 0.35kg$5.29closest match
Aldi$15.11/1kg$5.29·
Coles$22.00/1kg$5.50·
Woolworths$16.00/1kg$5.60
Buy at
Woolworths$4.60

baking powder
$2.28/100g
need 4.5 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

milk
$1.75/1L
need 200 mlWoolworths Full Cream Milk 1L$1.75closest match
Woolworths$1.75/1L$1.75·
Coles$1.75/1L$1.75·
Aldi$1.75/1L$1.75
Buy at
Coles$3.50

ham
$10.29/1kg
need 80 gPrairie Kitchen Kitchen Spiced Ham 340g$3.50closest match
Coles$10.29/1kg$3.50·
Aldi$19.90/1kg$1.99·
Woolworths$22.00/1kg$2.20