
Ground Beef and Eggs
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A quick one-skillet breakfast of lean ground beef cooked with Mediterranean spices and softly folded eggs.
Ingredients
- olive oil30 ml
- garlic clove — minced1 ea
- lean ground beef115 g
- Lebanese seven spice1 tsp
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- paprika — ½ tsp1.3 g
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- large eggs8 ea
- fresh parsley — chopped, for serving4 g
Method
- Heat the olive oil in a large non-stick skillet over medium-high heat. Add the garlic and cook for 1 minute until fragrant.
- Add the ground beef, seven spice, cinnamon, paprika, salt and black pepper and cook until browned, about 3 minutes.
- Crack the eggs on top of the beef and lower the heat to medium. Use a spatula to lightly fold the eggs until almost cooked through, with a little liquid egg remaining, about 5 minutes. Don't over-mix, so the beef and eggs stay somewhat separate.
- Carefully transfer to a wide round dish, sprinkle the parsley on top and serve with Lebanese pita bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Plant-Based Mince and Eggs
- 115 g Plant-based mince instead of lean ground beef
Brown the plant-based mince for 4 to 5 minutes, a little less than beef, before adding the eggs.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Colesyou pay $45.18 · 52% spare
$21.69
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $36.79 · 64% spare
$13.21
missing 1 item
Woolworthsyou pay $34.50 · 41% spare
$20.46
missing 1 item · $7.25 more
$5.42a serve
$5.42 a serve, cheapest at Coles
About $21.69 of ingredients used for 4 serves.
$43.32 across 3 shops · all 10 items priced · $5.43 more for bigger packs, 65% spare for later
$21.69
no items missing
you'll pay $45.18 · 52% of it spare
$13.21
missing 1 item
you'll pay $36.79 · 64% of it spare
$20.46
missing 1 item · $7.25 more
you'll pay $34.50 · 41% of it spare
Buy at
Aldi$28.42
olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$41.43/1kg$2.90
lean ground beef
$21.98/1kg
need 115 gJindurra Station Diced Beef 500g 0.5kg$10.99closest match
Aldi$21.98/1kg$10.99·
Coles$29.31/1kg$8.50·
WoolworthsN/A
Lebanese seven spice
$0.17/10g
need 1 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$4.00
ground cinnamon
$0.58/10g
need 1.3 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Coles$0.25/10g$5.00·
Woolworths$0.28/10g$5.50
Buy at
Coles$8.50

paprika
$0.32/10g
need 1.3 gHoyt's Hungarian Sweet Paprika 100g$3.20closest match
Coles$0.32/10g$3.20·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.53/10g$2.39

salt
$0.40/100g
need 3 gColes Simply Iodised Table Salt 500g$2.00closest match
Coles$0.40/100g$2.00·
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Aldi$0.04/10g$2.99

fresh parsley
$2.20/10g
need 4 gColes Herb Punnets Parsley Continental 15g$3.30closest match
Coles$2.20/10g$3.30·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Woolworths$3.30/1 ea$3.30
