
Grilled Sirloin and Beef Fillet Tartare from One T-Bone
Recipe from Andy Cooks · original post
One T-bone, two ways: the sirloin grilled over charcoal on the bone, and the fillet diced into a classic tartare with shallot, capers, cornichons and egg yolk.
Ingredients
- large T-bone steak1 ea
- shallot1 ea
- small capers1 tbsp
- cornichons3 ea
- parsley — leaves picked2 sprig
- egg — yolk only1 ea
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- Worcestershire sauce — 1 ½ tsp7.5 ml
- hot sauce0.5 tsp
Method
- Light a charcoal barbecue.
- Use a sharp knife to remove the fillet (the side without the fat cap) off the bone. Keep the sirloin attached to the bone. Set the fillet aside and liberally season the sirloin with salt on all sides.
- Push the coals to one side of the barbecue. Place the sirloin cap side down over the hot coals to render the fat. Once the cap starts to flare up, flip it on its side. Place a protein press on top and continue searing and turning every minute until the internal temperature of the meat reaches 46°C for medium-rare, when probed close to the bone. Remove the steak from the grill and rest in a warm area. While the sirloin rests, prep the tartare.
- Finely dice the shallot and cornichons. Finely chiffonade the parsley leaves, then roughly chop the capers by running your knife through them a few times. Keep everything separate and set aside.
- Finely dice the beef fillet.
- To a bowl add the shallot, cornichons, parsley, capers and beef. Mix together with the olive oil, 1/2 tsp salt, Worcestershire and hot sauce. Taste and adjust the seasoning as needed.
- Slice the sirloin off the bone and carve the steak on an angle.
- Plate the sliced beef on one side of the T-bone, with the tartare on the other. Place the egg yolk on top of the tartare, season both sides with a final pinch of salt and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 7.5 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking; mix it into the tartare in the same amount.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $25.80 · 62% spare
$9.71
missing 3 items
Aldiyou pay $30.14 · 49% spare
$15.49
missing 4 items
Colesyou pay $38.13 · 28% spare
$27.61
missing 4 items
$4.86a serve
from $4.86 a serve at Woolworths · 6 of 9 ingredients priced
About $9.71 of ingredients used for 2 serves.
$40.53 across 3 shops · 8 of 9 items priced · $3.48 more for bigger packs, 49% spare for later
$9.71
missing 3 items
you'll pay $25.80 · 62% of it spare
$15.49
missing 4 items
you'll pay $30.14 · 49% of it spare
$27.61
missing 4 items
you'll pay $38.13 · 28% of it spare
Buy at
Aldi$27.15
large T-bone steak
$29.99/1kg
need 1 itemJindurra Station approx. 0.332kg per package$9.96
Aldi$29.99/1kg$9.96·
Coles$35.00/1kg$20.65·
WoolworthsN/A
egg
$0.82/100g
need 1 itemLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.48/100g$4.90·
Woolworths$1.49/100g$5.20
olive oil
$1.60/100ml
need 20 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Buy at
Woolworths$11.10

shallot
$28.00/1kg
need 1 itemDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

parsley
$2.90/1 ea
need 2 sprigWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90closest match
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$3.30/1 ea$3.30

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 7.5 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$2.28

hot sauce
$1.52/100ml
need 0.5 tspFountain Spicy Red Sauce Hot Sauce 250ml$3.80closest match
Coles$1.52/100ml$3.80·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Not priced
- cornichons · 3 items