Grilled Pork Scotch Steak with Glazed Peppers and Polenta

Recipe from Andy Cooks · original post

Juicy grilled pork scotch steaks over brown-butter polenta with jammy balsamic-glazed peppers and basil.

Serves 4 75 minKid-friendly
porkbbqpolenta
More from @andyhearnden

Ingredients

  • pork scotch steaks — 4 steaks 2-3 cm thick1100 g
  • yellow capsicum1 ea
  • red bullhorn peppers2 ea
  • green bullhorn pepper1 ea
  • red onion — 1 onion150 g
  • garlic — 6 cloves30 g
  • olive oil80 ml
  • balsamic vinegar45 ml
  • brown sugar — 1 tbsp16 g
  • chicken stock1 l
  • polenta160 g
  • unsalted butter200 g
  • fresh sage5 g
  • fresh basil leaves40 g

Method

  1. Preheat a charcoal or gas BBQ.
  2. Deseed and thinly slice the capsicum and peppers. Peel and finely slice the onion and garlic.
  3. Glazed peppers: heat 2 tbsp olive oil in a medium pot over medium-high heat. Sweat the onion for 2 mins.
  4. Add the capsicum and peppers and sweat 8 mins. Add the garlic, balsamic and sugar.
  5. Reduce to low and cook 10-15 mins, until the moisture has gone and the peppers are jammy. Cover and set aside.
  6. Polenta: bring the stock to a simmer in a medium saucepan over medium heat. Add the polenta gradually, stirring. Cook 3-4 mins, reduce to low, cover loosely and stir every 5-10 mins.
  7. Cook 40-45 mins in total, until soft. Cover and set aside.
  8. Melt the butter in a medium saucepan over medium heat. Once it foams and smells nutty, or reaches 180°C, turn off the heat. Add the sage. Pour 3/4 of the butter into the polenta and stir until emulsified. Reserve the rest. Cover.
  9. Pork: coat the pork in 2 tbsp olive oil and season both sides with salt.
  10. On charcoal, wait for smouldering embers. On gas, let the grill come to temperature. Grill the pork for 8 mins, flip, then 2 mins more, or until it reaches 58°C in the centre. Rest on a wire rack for 5-6 mins (to come up to 63°C).
  11. Taste the peppers and polenta and adjust the seasoning, reheating if needed. Fold the basil through the peppers. Slice the pork on a 45° angle. Serve over the polenta with the peppers and reserved brown butter.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Dairy-free

    • 100 ml Extra virgin olive oil instead of unsalted butter

    Instead of browning butter, warm the oil gently with the sage for 2 to 3 minutes until the leaves crisp; stir three quarters into the polenta and drizzle the rest over to serve.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $55.21 · 38% spare

    $33.96

    missing 1 item

  • ColesBest choice

    you pay $65.00 · 31% spare

    $44.64

    missing 3 items

  • Aldi

    you pay $29.83 · 46% spare

    $16.09

    missing 7 items

$8.49a serve

from $8.49 a serve at Woolworths · 13 of 14 ingredients priced

About $33.96 of ingredients used for 4 serves.

$69.17 across 3 shops · all 14 items priced · $5.87 more for bigger packs, 42% spare for later

Woolworths

$33.96

missing 1 item

you'll pay $55.21 · 38% of it spare

ColesBest choice

$44.64

missing 3 items

you'll pay $65.00 · 31% of it spare

Aldi

$16.09

missing 7 items

you'll pay $29.83 · 46% of it spare

Buy at Coles$38.50

pork scotch steaks

$15.83/1kg

need 1.1 kg2 × Coles Pork Scotch Steak 600g$9.50

ColesColes$15.83/1kg$9.50·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

red bullhorn peppers

$0.54/10g

need 2 itemsColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

ColesColes$0.54/10g$2.70·AldiAldi$10.68/1kg$2.99·WoolworthsWoolworths$0.78/10g$3.90

green bullhorn pepper

$0.54/10g

need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

ColesColes$0.54/10g$2.70·AldiAldi$10.68/1kg$2.99·WoolworthsWoolworths$0.78/10g$3.90

red onion

$7.90/1kg

need 150 gColes Organic Red Onions 1kg$7.90closest match

ColesColes$7.90/1kg$7.90·WoolworthsWoolworths$11.80/1kg$5.90·AldiAldiN/A

fresh sage

$1.35/10g

need 5 gMasterFoods Ground Sage Leaves 20g$2.70closest match

ColesColes$1.35/10g$2.70·WoolworthsWoolworths$3.30/10g$3.30·AldiAldiN/A

Buy at Woolworths$9.81

yellow capsicum

$1.73/1 ea

need 1 itemWoolworths Capsicum Yellow 1 ea$1.73

WoolworthsWoolworths$1.73/1 ea$1.73·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

garlic

$1.88/1 ea

need 30 gWoolworths Garlic Head each$1.88 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

WoolworthsWoolworths$1.88/1 ea$1.88·AldiAldi$1.00/1 ea$2.99·ColesColes$1.33/1 ea$4.00

polenta

$0.74/100g

need 160 gLa Gina Instant Polenta Corn Meal 500g$3.70

WoolworthsWoolworths$0.74/100g$3.70·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Aldi$20.86

brown sugar

$0.29/100g

need 16 gWhite Mill Brown Sugar 1kg 1,000g$2.89closest match

AldiAldi$0.29/100g$2.89·WoolworthsWoolworths$0.50/100g$2.50·ColesColesN/A

fresh basil leaves

$2.99/1 ea

need 40 gBasil Bunch 1 each$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

AldiAldi$2.99/1 ea$2.99·ColesColes$1.43/10g$2.00·WoolworthsWoolworths$2.00/10g$2.00