
Greek Yoghurt Waffles
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Fluffy, higher-protein waffles for breakfast or the lunchbox — a good way to use up leftover yoghurt. No waffle maker? Cook the batter as pikelets.
Ingredients
- natural Greek yoghurt — ¾ cup195 g
- milk — ¼ cup65 ml
- butter — ¼ cup; melted60 g
- eggs2 ea
- vanilla bean paste — 1 tsp5 ml
- maple syrup — 2 tbsp40 ml
- plain flour — 1 cup150 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- salt — a pinch0.4 g
- frozen blueberries — ½ cup; or other mix-ins65 g
Method
- Add the Greek yoghurt, milk and melted butter to a bowl.
- Add the eggs, vanilla bean paste and maple syrup and whisk until everything is combined.
- Add the flour, baking powder and a pinch of salt and mix until smooth.
- Gently stir through your favourite mix-ins — berries, grated apple, choc chips or slivered almonds.
- Spoon into a hot waffle machine and cook until golden.
- Freeze the extras: add them to lunchboxes straight from the freezer and they'll have defrosted by recess.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $40.20 · 62% spare
$15.33
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $36.20 · 49% spare
$18.40
missing 2 items
Aldiyou pay $27.89 · 87% spare
$3.71
missing 3 items
$2.56a serve
$2.56 a serve, cheapest at Woolworths
About $15.33 of ingredients used for 6 serves.
$43.20 across 2 shops · all 10 items priced · $5.42 more for bigger packs, 73% spare for later
$15.33
no items missing
you'll pay $40.20 · 62% of it spare
$18.40
missing 2 items
you'll pay $36.20 · 49% of it spare
$3.71
missing 3 items
you'll pay $27.89 · 87% of it spare
Buy at
Aldi$24.90
natural Greek yoghurt
$0.39/100g
need 195 gLyttos Light Greek Style Natural Yogurt 1kg 1,000g$3.89closest match
Aldi$0.39/100g$3.89·
Woolworths$1.06/100g$5.30·
Coles$1.06/100g$5.30
milk
$1.75/1L
need 65 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
butter
$1.60/100g
need 60 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
eggs
$0.82/100g
need 2 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.47/100g$4.40·
Woolworths$1.40/100g$4.90
plain flour
$1.20/1kg
need 150 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
Buy at
Woolworths$18.30

vanilla bean paste
$7.37/100g
need 5 mlDollar Sweets Vanilla Bean Paste 95g$7.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

baking powder
$2.28/100g
need 9 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 0.4 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
