
Greek Sheet-Pan Chicken
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Chicken thighs, vegetables, olives and big hunks of tangy feta coated in a garlicky, lemony Greek dressing and roasted on one pan until golden.
Ingredients
- lemons — juiced2 ea
- dried oregano — 1 ½ tsp1.5 g
- garlic clove — minced1 ea
- kosher salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.75 tsp
- extra virgin olive oil180 ml
- red onion — halved and sliced300 g
- zucchini — halved and sliced into half moons200 g
- orange bell pepper — cored and sliced1 ea
- tomato — cut into 8 wedges200 g
- boneless skinless chicken thighs8 ea
- pitted kalamata olives35 g
- pitted castelvetrano olives35 g
- feta cheese — cut into chunks115 g
- fresh flat-leaf parsley — chopped15 g
Method
- Position a rack in the middle of your oven and heat it to 425°F (220°C).
- Make the ladolemono Greek salad dressing: in a medium bowl, whisk the lemon juice (about 60 ml), oregano, garlic, salt and pepper. While whisking, drizzle in the olive oil and keep whisking until emulsified.
- Spread the onion, zucchini, bell pepper and tomato on a large sheet pan. Season well with salt and pepper, pour about 60 ml of the dressing over, toss to coat, then spread the vegetables out so they all touch the pan.
- Season the chicken on both sides with salt and pepper. Nestle the chicken, olives and chunks of feta between the vegetables and drizzle with the remaining dressing, making sure the chicken is well covered.
- Bake on the center rack until the chicken is cooked through, about 35 minutes. For more color, move the chicken to the top rack about 15 cm (6 inches) from the broiler and broil for a couple of minutes, watching closely so nothing burns.
- Spoon the pan juices over the chicken, garnish with the parsley and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Greek Sheet-Pan Fish
- 900 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken thighs
Roast the vegetables first, then nestle the marinated fish among them for the last 12 to 15 minutes until it flakes.
Vegetarian
Greek Sheet-Pan Chickpeas
- 660 g Canned chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
Drain and pat the chickpeas dry, toss them in the marinade and roast with the vegetables for 25 to 30 minutes until crisp at the edges; no resting time is needed.
Vegan
Greek Sheet-Pan Chickpeas
- 660 g Canned chickpeas instead of boneless skinless chicken thighs
- 115 g Dairy-free feta instead of feta cheese
Drain and pat the chickpeas dry, toss them in the marinade and roast with the vegetables for 25 to 30 minutes until crisp at the edges; scatter the dairy-free feta over at the end.
Dairy-free
- 115 g Dairy-free feta instead of feta cheese
Scatter the dairy-free feta over after roasting; it does not brown like dairy feta.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $64.38 · 54% spare
$29.66
missing 1 item
ColesBest choiceyou pay $240.24 · 18% spare
$198.08
missing 1 item
Aldiyou pay $140.35 · 10% spare
$125.95
missing 2 items
$5.40a serve
from $5.40 a serve at Woolworths · 14 of 15 ingredients priced
About $32.37 of ingredients used for 6 serves.
$159.73 across 2 shops · all 15 items priced · $3.40 more for bigger packs, 21% spare for later
$29.66
missing 1 item
you'll pay $64.38 · 54% of it spare
$198.08
missing 1 item
you'll pay $240.24 · 18% of it spare
$125.95
missing 2 items
you'll pay $140.35 · 10% of it spare
Buy at
Aldi$131.58
lemons
$0.79/1 ea
need 2 items2 × Aldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.25/1 ea$5.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
black pepper
$0.22/10g
need 0.75 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 180 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.60/100ml$13.00·
Coles$2.60/100ml$13.00
zucchini
$4.99/1kg
need 200 gapprox. 0.2kg per piece$1.00closest match
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$15.00/1kg$7.50
tomato
$6.49/1kg
need 200 g2 × Gourmet approx. 0.14kg per piece$0.91closest match
Aldi$6.49/1kg$0.91·
Coles$9.90/1kg$0.69·
Woolworths$16.33/1kg$4.90
boneless skinless chicken thighs
$13.29/1kg
need 8 items8 × Broad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
pitted kalamata olives
$6.26/1kg
need 35 gDeli Originals Pitted Kalamata Olives 350g 0.35kg$2.19closest match
pitted castelvetrano olives
$6.26/1kg
need 35 gDeli Originals Whole Kalamata Olives 350g 0.35kg$2.19closest match
Aldi$6.26/1kg$2.19·
Woolworths$6.96/1kg$2.40·
Coles$28.85/1kg$3.75
feta cheese
$19.11/1kg
need 115 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
Buy at
Coles$28.15

dried oregano
$2.00/10g
need 1.5 gColes Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Coles$2.00/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

orange bell pepper
$0.54/10g
need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90

fresh flat-leaf parsley
$0.91/10g
need 15 gHoyt's Parsley 40g$3.65
Coles$0.91/10g$3.65·
Woolworths$1.50/10g$2.25·
Aldi$2.99/1 ea$2.99

