
Golden chicken & garlicky beans
Recipe from Jamie Oliver · original post · full recipe on jamieoliver.com
Ready in just 20 minutes, this golden chicken and garlicky beans dish is the ultimate easy family dinner – a quick and delicious weeknight favourite!
Ingredients
- green beans160 g
- tenderstem broccoli160 g
- panko breadcrumbs30 g
- skinless chicken breast300 g
- fresh thyme4 sprig
- lemon1 ea
- fennel seeds — 1 tsp2.8 g
- garlic — 2 cloves10 g
- butter beans — jarred, with their liquid570 g
- natural yoghurt30 g
Method
- Put a non-stick frying pan on a medium heat. Trim and add the green beans and broccoli, halving any thicker broccoli stalks lengthways, then cover and let them steam and char for 6 minutes as the pan heats up, tossing regularly.
- Lay out a large sheet of greaseproof paper and scatter half the breadcrumbs over one half. Season the chicken breasts with sea salt and black pepper and sit them on top, then scatter over the rest of the crumbs. Fold over the paper, then use a rolling pin to repeatedly and firmly tap the chicken left to right, top to bottom, until 1cm thick, pressing the breadcrumbs into the chicken.
- Put another frying pan on a medium heat with 2 tablespoons of olive oil, then slide in the chicken, discarding the paper. Scatter over the thyme sprigs, use a speed peeler to strip in the lemon peel, then cook for 6 minutes, or until golden and cooked through, turning halfway. Remove to your board.
- Meanwhile, remove the green veg to a bowl, squeeze over half the lemon juice, add 1 tablespoon of extra virgin olive oil and season to perfection. Spritz the empty pan with olive oil, add the fennel seeds, then peel, finely slice and add the garlic and, as soon as it starts to sizzle, pour in the beans, juice and all. Let it simmer and reduce for 2 minutes, then season to perfection.
- Divide the beans and green veg between your plates. Dollop over the yoghurt, slice and add the chicken, and serve with lemon wedges, for squeezing over.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Golden fish & garlicky beans
- 300 g Firm white fish fillets instead of skinless chicken breast
Do not bash the fish: press the crumbs onto both sides and fry for 3 minutes a side, turning carefully, until golden and just flaking.
Gluten-free
- 30 g Gluten-free breadcrumbs instead of panko breadcrumbs
No change to the cooking; gluten-free crumbs can colour a little faster, so watch the heat.
Dairy-free
- 30 g Unsweetened soy yoghurt instead of natural yoghurt
No change to the cooking; dollop the soy yoghurt over as before.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $26.96 · 36% spare
$17.31
missing 1 item
Colesyou pay $24.71 · 28% spare
$17.77
missing 1 item · $0.46 more
Aldiyou pay $18.32 · 37% spare
$11.49
missing 3 items
$8.96a serve
from $8.96 a serve at Woolworths · 9 of 10 ingredients priced
About $17.91 of ingredients used for 2 serves.
$23.94 across 3 shops · all 10 items priced · $2.53 more for bigger packs, 52% spare for later
$17.31
missing 1 item
you'll pay $26.96 · 36% of it spare
$17.77
missing 1 item · $0.46 more
you'll pay $24.71 · 28% of it spare
$11.49
missing 3 items
you'll pay $18.32 · 37% of it spare
Buy at
Aldi$14.25
green beans
$2.79/1kg
need 160 gMarket Fare Australian Green Beans 1kg$2.79closest match
Aldi$2.79/1kg$2.79·
Woolworths$4.39/1kg$1.80·
Coles$4.39/1kg$1.80
tenderstem broccoli
$1.69/1 ea
need 160 gAldi Baby Broccoli bunch 1 each$1.69closest matchreal special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$1.69/1 ea$1.69·
Coles$2.90/1 ea$2.90·
Woolworths$11.00/1kg$5.50
panko breadcrumbs
$1.00/100g
need 30 gWhite Mill Panko Breadcrumbs 200g$1.99closest match
Aldi$1.00/100g$1.99·
Coles$1.15/100g$2.30·
WoolworthsN/A
skinless chicken breast
$13.98/1kg
need 300 gBerg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$21.00/1kg$2.10·
Woolworths$25.00/1kg$7.50
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
Buy at
Coles$5.81

fresh thyme
$0.16/10g
need 4 sprigGolden Swan Thyme 250g$4.00closest match
Coles$0.16/10g$4.00·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Aldi$1.08/10g$2.69

natural yoghurt
$1.56/100g
need 30 gFarmers Union Greek Style All Natural Yoghurt 240g$3.75closest match
Buy at
Woolworths$3.88

fennel seeds
$0.77/10g
need 2.8 gWoolworths Fennel Seed Whole 26g$2.00
Woolworths$0.77/10g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

garlic
$1.88/1 ea
need 10 gWoolworths Garlic Head each$1.88 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$1.88/1 ea$1.88·
Aldi$1.00/1 ea$2.99·
Coles$1.33/1 ea$4.00
