Gochujang Pasta Bake

Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv

Cherry tomatoes and garlic roast with gochujang and olive oil until blistered and jammy, then blend straight in the tray with silken tofu for a rich, spicy sauce. Toss through rigatoni and finish with crispy nutritional yeast chickpeas, spring onion and black sesame seeds.

Serves 6
vegandairy-freelegumespastabakespicy
More from @bosh.tv

Ingredients

  • cherry tomatoes600 g
  • garlic cloves6 ea
  • gochujang paste55 g
  • olive oil45 ml
  • rigatoni400 g
  • silken tofu150 g
  • spring onions — finely sliced30 g
  • black sesame seeds10 g
  • canned chickpeas — drained400 g
  • nutritional yeast5 g

Method

  1. Roast the sauce Preheat the oven to 210°C. Tip the cherry tomatoes and garlic cloves into the baking dish. Mix the gochujang and olive oil together in a small bowl, then pour over the tomatoes. Stir to combine until the tomatoes are fully coated. Roast for 20-25 minutes until the tomatoes are blistered and jammy and the garlic is completely soft.
  2. Make the chickpea topping Add chickpeas, nutritional yeast and a pinch of salt to a food processor. Pulse until you’ve got coarse, breadcrumb-like crumbs. Spread the mixture evenly over a baking tray and drizzle with olive oil. Bake for 20-25 mins, stirring halfway, until crispy and golden.
  3. Cook the pasta Simmer the rigatoni in a large pan of heavily salted boiling water according to packet instructions
  4. Make the sauce Break the silken tofu into pieces, then add to the baking dish. Use a stick blender directly in the tray to blitz everything until completely smooth. Taste and season with salt and black pepper
  5. Bring it together Add the drained pasta directly to the dish. Toss well to coat. Grill for 10 minutes until slightly charred
  6. Serve Scatter over the spring onions and sesame seeds

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 55 g Gluten-free gochujang paste instead of gochujang paste
    • 400 g Gluten-free rigatoni instead of rigatoni

    Cook the gluten-free rigatoni a minute short of the packet time, as it softens further in the sauce.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Has every item
  • Coles

    you pay $61.33 · 38% spare

    $38.12

    no items missing

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • WoolworthsBest choice

    you pay $31.00 · 47% spare

    $16.53

    missing 1 item

  • Aldi

    you pay $31.84 · 31% spare

    $21.93

    missing 5 items

$6.35a serve

$6.35 a serve, cheapest at Coles

About $38.12 of ingredients used for 6 serves.

$32.24 across 3 shops · all 10 items priced · $0.99 more for bigger packs, 53% spare for later

Coles

$38.12

no items missing

you'll pay $61.33 · 38% of it spare

WoolworthsBest choice

$16.53

missing 1 item

you'll pay $31.00 · 47% of it spare

Aldi

$21.93

missing 5 items

you'll pay $31.84 · 31% of it spare

Buy at Coles$15.45

silken tofu

$0.77/100g

need 150 gColes Nature's Kitchen Silken Tofu 300g$2.30closest match

ColesColes$0.77/100g$2.30·WoolworthsWoolworths$7.67/1kg$2.30·AldiAldiN/A

black sesame seeds

$1.67/100g

need 10 gColes Black Sesame Seeds 150g$2.50

ColesColes$1.67/100g$2.50·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

nutritional yeast

$8.57/100g

need 5 gTandaco Dry Yeast 35g$3.00closest match

ColesColes$8.57/100g$3.00·WoolworthsWoolworths$8.57/100g$3.00·AldiAldiN/A

Buy at Woolworths$8.80

garlic cloves

$41.43/1kg

need 6 itemsWoolworths Garlic Cloves 70g$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$41.43/1kg$2.90·AldiAldi$29.99/1kg$1.80·ColesColes$33.00/1kg$1.98

spring onions

$2.50/1 ea

need 30 gN/a Spring Onion Bunch each$2.50real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

WoolworthsWoolworths$2.50/1 ea$2.50·AldiAldi$2.69/1 ea$2.69·ColesColes$3.00/1 ea$3.00

canned chickpeas

$2.26/1kg

need 400 gWoolworths Chickpeas 420g$0.95closest match

WoolworthsWoolworths$2.26/1kg$0.95·ColesColes$5.50/1kg$2.20·AldiAldiN/A

Buy at Aldi$7.99