
Gochugaru and Sesame Beef Jerky
Recipe from Andy Cooks · original post
Homemade beef jerky marinated for two days in soy, Worcestershire, brown sugar, smoked paprika and gochugaru, then dried with sesame seeds.
Ingredients
- beef topside1 kg
- onion powder2 tsp
- garlic powder2 tsp
- soy sauce125 ml
- Worcestershire sauce — 2 tbsp40 ml
- brown sugar — 2 tbsp32 g
- ground black pepper2 tsp
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- gochugaru1 tsp
- white sesame seeds — for topping10 g
Method
- Trim the fat off the beef. Freeze 1–2 hours until firm, then slice thinly against the grain about 5 mm thick.
- In a large bowl, add the onion powder, garlic powder, soy sauce, Worcestershire sauce, brown sugar, pepper, paprika and gochugaru. Use clean hands to mix the sliced beef through the marinade. Cover and refrigerate for 2 days. Mix the beef twice a day while it marinates.
- After 2 days, remove the beef from the marinade and lay flat on dehydrator trays, making sure they don't touch. Pat dry with a paper towel. Evenly sprinkle sesame seeds (and ground pepper leaf, if you have it) over the top.
- Dry at 60°C for 4–6 hours, checking for a firm, bendable texture.
- Store in an airtight container and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 125 ml Tamari instead of soy sauce
- 40 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Marinate and dry exactly as written; tamari is slightly saltier, so taste the marinade before adding the beef.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $32.97 · 50% spare
$16.38
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $20.98 · 39% spare
$12.76
missing 4 items
Colesyou pay $22.99 · 26% spare
$16.96
missing 4 items · $4.20 more
$1.58a serve
from $1.58 a serve at Woolworths · 8 of 10 ingredients priced
About $15.81 of ingredients used for 10 serves.
$31.86 across 3 shops · 8 of 10 items priced · $4.44 more for bigger packs, 54% spare for later
$16.38
missing 2 items
you'll pay $32.97 · 50% of it spare
$12.76
missing 4 items
you'll pay $20.98 · 39% of it spare
$16.96
missing 4 items · $4.20 more
you'll pay $22.99 · 26% of it spare
Buy at
Aldi$11.06
soy sauce
$0.36/100ml
need 125 mlAsia Green Garden Sauce Soy 500ml, Regular$1.79
Aldi$0.36/100ml$1.79·
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Coles$0.38/100ml$1.90
ground black pepper
$0.46/10g
need 2 tspStonemill Ground Black Pepper 100g$4.59
Aldi$0.46/10g$4.59·
Coles$0.54/10g$2.70·
Woolworths$0.60/10g$5.95
white sesame seeds
$1.43/100g
need 10 gOh So Natural Wholefoods Pepita Seeds 125g$1.79closest match
Aldi$1.43/100g$1.79·
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$20.00/1kg$2.00
Buy at
Woolworths$18.40

onion powder
$0.47/10g
need 2 tspMasterFoods Onion Powder 138g$6.50
Woolworths$0.47/10g$6.50·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 40 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A

smoked paprika
$0.46/10g
need 2.5 gHoyt's Paprika Sweet Smoked 140g$6.50closest match
Woolworths$0.46/10g$6.50·
Aldi$0.65/10g$2.59·
Coles$0.77/10g$3.00
Buy at
Coles$2.40
Not priced
- beef topside · 1 kg
- gochugaru · 1 tsp
