
Go-To Banana Bread
Recipe from Hannah Medellin · original post
Simple, no add-ins: a soft crumb and deep banana flavour, with salted butter to balance the sweetness. Bakes in a multicooker or the oven.
Ingredients
- plain flour250 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- fine sea salt — ¼ tsp1.5 g
- salted butter — softened125 g
- brown sugar150 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- Greek yoghurt80 g
- very ripe bananas — well mashed3 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
Method
- Mash the bananas well in a large bowl.
- Whisk in the softened butter and brown sugar until combined.
- Whisk in the eggs, Greek yoghurt and vanilla.
- Add the flour, baking soda, cinnamon and salt and fold until just combined.
- Pour the batter into a lined tin (or the lined bowl of a multicooker on its bake setting).
- Bake at 180°C until golden and a skewer in the centre comes out clean. The air-fryer setting works too.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 125 g Dairy-free spread instead of salted butter
- 20 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 80 g Coconut yoghurt instead of greek yoghurt
Mix the flaxseed with 75 ml water and leave it 5 minutes to thicken before whisking it in where the eggs went; the loaf may need 5 to 10 minutes longer, so check with a skewer.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free plain flour instead of plain flour
Let the batter rest for 10 minutes before baking so the gluten-free flour hydrates; it may need a few extra minutes, so check with a skewer.
Dairy-free
- 125 g Dairy-free spread instead of salted butter
- 80 g Coconut yoghurt instead of greek yoghurt
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $44.75 · 82% spare
$8.05
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $39.78 · 82% spare
$7.14
missing 2 items
Aldiyou pay $23.73 · 85% spare
$3.63
missing 3 items
$0.81a serve
$0.81 a serve, cheapest at Woolworths
About $8.05 of ingredients used for 10 serves.
$47.81 across 3 shops · all 10 items priced · $7.75 more for bigger packs, 87% spare for later
$8.05
no items missing
you'll pay $44.75 · 82% of it spare
$7.14
missing 2 items
you'll pay $39.78 · 82% of it spare
$3.63
missing 3 items
you'll pay $23.73 · 85% of it spare
Buy at
Aldi$12.66
plain flour
$1.20/1kg
need 250 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
ground cinnamon
$0.58/10g
need 1.3 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
Buy at
Woolworths$22.25
Buy at
Coles$12.90

salted butter
$1.40/100g
need 125 gColes Simply Salted Butter 500g$7.00closest match
Coles$1.40/100g$7.00·
Woolworths$2.08/100g$5.20·
Aldi$1.40/100g$6.99




