
Garlic Parmesan White Beans
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Two cans of cannellini beans simmered with garlic, olive oil, cumin and Aleppo pepper, finished with cherry tomatoes, parsley, lemon, Parmesan and Pecorino. Ready in 15 minutes.
Ingredients
- garlic cloves — minced4 ea
- extra virgin olive oil — divided45 ml
- canned cannellini beans — drained850 g
- cherry tomatoes — halved150 g
- aleppo pepper1 tsp
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- fresh parsley — chopped60 g
- parmesan cheese — shaved25 g
- pecorino romano — grated25 g
- lemon — juiced0.5 ea
Method
- In a large pan, warm 2 tablespoons of the olive oil over medium heat. Add the garlic and cook briefly, tossing regularly, until just golden.
- Add the beans and 120 ml (1/2 cup) water. Season with kosher salt, black pepper and the spices. Add the tomatoes and cook, stirring occasionally, until warmed through, about 10 minutes.
- Stir in the parsley, cheeses and lemon juice.
- Finish with a generous drizzle of olive oil and serve immediately with pita or crusty bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Garlic and Lemon White Beans
- 15 g Nutritional yeast instead of parmesan cheese
- Leave out the pecorino romano
Stir the nutritional yeast in with the parsley and lemon at the end, adding an extra pinch of salt to make up for the salty cheese; cooking time is unchanged.
Dairy-free
Garlic and Lemon White Beans
- 15 g Nutritional yeast instead of parmesan cheese
- Leave out the pecorino romano
Stir the nutritional yeast in with the parsley and lemon at the end, adding an extra pinch of salt to make up for the salty cheese; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $34.37 · 34% spare
$22.84
missing 1 item
Colesyou pay $48.61 · 27% spare
$35.26
missing 1 item · $12.42 more
Aldiyou pay $27.51 · 47% spare
$14.54
missing 2 items
$5.71a serve
from $5.71 a serve at Woolworths · 9 of 10 ingredients priced
About $22.85 of ingredients used for 4 serves.
$29.94 across 3 shops · 9 of 10 items priced · $1.59 more for bigger packs, 44% spare for later
$22.84
missing 1 item
you'll pay $34.37 · 34% of it spare
$35.26
missing 1 item · $12.42 more
you'll pay $48.61 · 27% of it spare
$14.54
missing 2 items
you'll pay $27.51 · 47% of it spare
Buy at
Aldi$18.94
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 45 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
aleppo pepper
$10.68/1kg
need 1 tspDeli Originals Grilled Peppers 280g 0.28kg$2.99closest match
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Coles$0.54/10g$2.70·
Woolworths$0.56/10g$5.60
parmesan cheese
$18.90/1kg
need 25 gRemano Long-life Grated Parmesan Cheese 100g 0.1kg$1.89closest match
Aldi$18.90/1kg$1.89·
Woolworths$20.00/1kg$2.00·
Coles$20.00/1kg$2.00
lemon
$0.79/1 ea
need 0.5 itemsAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
Buy at
Woolworths$8.60

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 150 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69

fresh parsley
$2.90/1 ea
need 60 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$2.20/10g$3.30
Buy at
Coles$2.40

ground cumin
$0.10/10g
need 1.3 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89
Not priced
- pecorino romano · 25 g
