Garlic Chilli Crisp Lemon Sardines

Recipe from Marion's Kitchen · original post

These Garlic Chilli Crisp Lemon Sardines are quick, punchy and packed with flavour. Crispy sardines, fresh herbs, zesty lemon and Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp come together for the ultimate easy rice bowl.

Serves 2 15 min
More from @marionskitchen

Ingredients

  • canned sardines — in olive oil230 g
  • jasmine rice — steamed to serve130 g
  • capers — finely chopped1 tsp
  • finely chopped flat-leaf parsley2 tbsp
  • roughly chopped dill1 tbsp
  • cherry tomatoes — halved75 g
  • garlic chilli crisp — plus extra if needed3 tbsp
  • lemon — zest of half and juice of whole1 ea

Method

  1. In a small bowl, combine the capers, parsley, dill, cherry tomatoes, lemon zest and lemon juice. Add the Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp and mix well until it forms a loose dressing. Add a little extra chilli crisp if you prefer a thinner consistency.
  2. Heat a frying pan over medium heat. Add the sardines and cook for 1-2 minutes on each side or until heated through and lightly crisp on the outside.
  3. Spoon the steamed rice onto serving plates. Place the sardines over the rice, then generously spoon over the lemon garlic chilli crisp dressing.
  4. Serve immediately with extra Marion’s Kitchen Garlic Chilli Crisp if you like a little more heat.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $15.36 · 28% spare

    $11.00

    missing 1 item

  • AldiBest choice

    you pay $14.26 · 18% spare

    $11.66

    missing 2 items

  • Coles

    you pay $12.05 · 21% spare

    $9.51

    missing 3 items

$9.19a serve

from $9.19 a serve at Woolworths · 7 of 8 ingredients priced

About $18.37 of ingredients used for 2 serves.

$17.31 across 2 shops · all 8 items priced · $0.20 more for bigger packs, 18% spare for later

Woolworths

$11.00

missing 1 item

you'll pay $15.36 · 28% of it spare

AldiBest choice

$11.66

missing 2 items

you'll pay $14.26 · 18% of it spare

Coles

$9.51

missing 3 items

you'll pay $12.05 · 21% of it spare

Buy at Aldi$8.58

capers

$18.09/1kg

need 1 tspDeli Originals Baby Capers 110g 0.11kg$1.99closest match

AldiAldi$18.09/1kg$1.99·WoolworthsWoolworths$2.50/100g$2.50·ColesColesN/A

garlic chilli crisp

$12.83/1kg

need 3 tbspForresters Soy Crisps 350g 0.35kg$4.49

AldiAldi$12.83/1kg$4.49·WoolworthsWoolworthsN/A·ColesColesN/A

Buy at Woolworths$8.73

canned sardines

$10.40/1kg

need 230 g2 × Deep Cove Sardines In Oil 125g$1.30

WoolworthsWoolworths$10.40/1kg$1.30·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

finely chopped flat-leaf parsley

$2.90/1 ea

need 2 tbspWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90closest match

WoolworthsWoolworths$2.90/1 ea$2.90·AldiAldi$2.99/1 ea$2.99·ColesColes$3.30/1 ea$3.30

roughly chopped dill

$52.67/1kg

need 1 tbspMeredith Dairy Dill Cheese 150g$7.90closest match

WoolworthsWoolworths$52.67/1kg$7.90·ColesColes$3.00/10g$3.00·AldiAldiN/A