
Fluffy Choc Banana Protein Cake
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
Lighter than banana bread and less sugary than an ordinary cake. Eat a slice warm, then freeze the rest in single slices for lunchboxes.
Ingredients
- ripe bananas3 ea
- eggs2 ea
- self-raising flour — 1 ¼ cup190 g
- chocolate protein powder — 1 scoop30 g
- cacao powder — 2 tbsp16 g
- baking powder — ½ tsp2.3 g
- salt — ½ tsp3 g
- milk — 2 tbsp; only if the batter is dry40 ml
- dark chocolate chips — to sprinkle60 g
Method
- Heat the oven to 170°C and line a square baking tin.
- Mash the bananas in a large bowl.
- Push the banana to one side and whisk the eggs very well — this is what makes the cake light and fluffy.
- Add the self-raising flour, protein powder, cacao, baking powder and salt.
- Gently fold everything together without overmixing (overmixing turns a fluffy cake into a dense slice). Add a splash of milk if it looks too dry — riper, bigger bananas need less.
- Spread into the tin and sprinkle with dark chocolate chips.
- Bake for 30 minutes.
- Have a slice while it's warm, then cool fully, slice and freeze in individual slices for lunchboxes.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 190 g Gluten-free self-raising flour instead of self-raising flour
Gluten-free flour soaks up more liquid, so you will likely need the splash of milk; bake for the same 30 minutes and check with a skewer.
Dairy-free
- 30 g Chocolate pea protein powder instead of chocolate protein powder
- 40 ml Oat milk instead of milk
- 60 g Dairy-free dark chocolate chips instead of dark chocolate chips
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $31.50 · 79% spare
$6.69
missing 1 item
Colesyou pay $27.53 · 71% spare
$7.86
missing 2 items
Aldiyou pay $50.49 · 47% spare
$26.83
missing 2 items
$0.56a serve
from $0.56 a serve at Woolworths · 8 of 9 ingredients priced
About $6.69 of ingredients used for 12 serves.
$56.00 across 2 shops · all 9 items priced · $4.95 more for bigger packs, 48% spare for later
$6.69
missing 1 item
you'll pay $31.50 · 79% of it spare
$7.86
missing 2 items
you'll pay $27.53 · 71% of it spare
$26.83
missing 2 items
you'll pay $50.49 · 47% of it spare
Buy at
Aldi$47.50
eggs
$0.82/100g
need 2 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.47/100g$4.40·
Woolworths$1.40/100g$4.90
self-raising flour
$1.20/1kg
need 190 gWhite Mill Self Raising Flour 2kg$2.39
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Woolworths$2.20/1kg$2.20
chocolate protein powder
$23.99
need 30 gOnset Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi$23.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
cacao powder
$3.20/100g
need 16 gOh So Natural Foods Cacao Powder 250g$7.99closest match
Aldi$3.20/100g$7.99·
Woolworths$4.00/100g$10.00·
Coles$8.00/100g$10.00
milk
$1.75/1L
need 40 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
dark chocolate chips
$2.00/100g
need 60 gChoceur Dark Chocolate Baking Bits 200g$3.99closest match
Aldi$2.00/100g$3.99·
Woolworths$2.25/100g$4.50·
Coles$2.63/100g$5.25
Buy at
Woolworths$8.50

baking powder
$2.28/100g
need 2.3 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
