
Fiery Cheese Popcorn
Recipe from Rachael Ray · original post · full recipe on rachaelray.com
Cheesy, craveable stovetop popcorn with a little heat: hot sauce and Worcestershire butter, cheddar powder and a smoky spice mix with onion, mustard and garlic.
Ingredients
- vegetable oil30 ml
- popcorn kernels100 g
- butter — melted45 g
- Worcestershire sauce — 1 tsp5 ml
- hot sauce5 ml
- cheddar cheese powder40 g
- chili powder8 g
- seafood seasoning7 g
- smoked paprika7 g
- ground mustard1 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
Method
- Heat a medium-large pot with a tight-fitting lid with the oil, 2 turns of the pan, over medium to medium-high heat. Add the kernels, cover and pop the corn until there are about 2 seconds between pops, then remove from the heat.
- Stir the hot sauce and Worcestershire into the melted butter. While the popcorn is hot, pour the butter over the top and season with fine sea salt.
- Toss the popcorn with the cheddar powder, chili powder, seafood seasoning, paprika, ground mustard, garlic powder and onion powder.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 5 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 3 g Celery salt instead of seafood seasoning
No change to the cooking.
Vegan
Fiery Nutritional Yeast Popcorn
- 45 g Vegan butter instead of butter
- 5 ml Vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 30 g Nutritional yeast instead of cheddar cheese powder
- 3 g Celery salt instead of seafood seasoning
Melt the vegan butter with the hot sauce and Worcestershire as written, and toss the popcorn with the nutritional yeast in place of the cheddar powder.
Gluten-free
- 5 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
No change to the cooking.
Dairy-free
Fiery Nutritional Yeast Popcorn
- 45 g Dairy-free butter instead of butter
- 30 g Nutritional yeast instead of cheddar cheese powder
Melt the dairy-free butter with the hot sauce and Worcestershire as written, and toss the popcorn with the nutritional yeast in place of the cheddar powder.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $41.68 · 64% spare
$15.05
missing 1 item
Colesyou pay $51.59 · 68% spare
$16.30
missing 2 items
Aldiyou pay $30.70 · 63% spare
$11.32
missing 4 items
$4.42a serve
from $4.42 a serve at Woolworths · 11 of 12 ingredients priced
About $17.67 of ingredients used for 4 serves.
$48.00 across 3 shops · all 12 items priced · $9.07 more for bigger packs, 73% spare for later
$15.05
missing 1 item
you'll pay $41.68 · 64% of it spare
$16.30
missing 2 items
you'll pay $51.59 · 68% of it spare
$11.32
missing 4 items
you'll pay $30.70 · 63% of it spare
Buy at
Aldi$18.75
vegetable oil
$0.27/100ml
need 30 mlPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
butter
$1.60/100g
need 45 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
cheddar cheese powder
$1.00/100g
need 40 gMamia Baby Powder 400g$3.99
Aldi$1.00/100g$3.99·
Woolworths$2.28/100g$2.85·
Coles$2.50/100g$5.00
chili powder
$1.00/100g
need 8 gMamia Baby Powder 400g$3.99
Aldi$1.00/100g$3.99·
Woolworths$6.81/100g$2.45·
Coles$2.50/100g$5.00
seafood seasoning
$3.23/100g
need 7 gEl Tora Fajita Seasoning 40g$1.29closest match
Aldi$3.23/100g$1.29·
Coles$0.39/10g$2.40·
Woolworths$1.00/10g$3.50
Buy at
Woolworths$23.35

popcorn kernels
$0.33/100g
need 100 gKatoomba Popcorn Kernels 1kg$3.30
Woolworths$0.33/100g$3.30·
ColesN/A·
AldiN/A

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 5 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A

smoked paprika
$0.46/10g
need 7 gHoyt's Paprika Sweet Smoked 140g$6.50closest match
Woolworths$0.46/10g$6.50·
Aldi$0.65/10g$2.59·
Coles$0.77/10g$3.00

ground mustard
$0.87/100g
need 1 tspMasterFoods Mustard Mild American Squeeze 550g$4.80closest match
Woolworths$0.87/100g$4.80·
Aldi$1.07/100g$2.99·
Coles$1.05/100g$5.80

onion powder
$0.47/10g
need 1 tspMasterFoods Onion Powder 138g$6.50
Woolworths$0.47/10g$6.50·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89
Buy at
Coles$5.90

hot sauce
$2.36/100ml
need 5 mlFrank's Redhot Original Sauce 148ml$3.50closest match
Coles$2.36/100ml$3.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
