
Enchilada Lasagne
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Enchilada Lasagne combines chilli, gooey cheese and soft tortillas. A great slimming-friendly recipe if you're counting calories.
Ingredients
- beef mince — 5% fat500 g
- courgette — chopped1 ea
- carrots — grated; 1 carrot80 g
- large red onion — chopped1 ea
- peppers — chopped2 ea
- canned kidney beans in chilli sauce395 g
- canned sweetcorn200 g
- passata500 g
- tomato purée100 g
- garlic granules1 tbsp
- beef stock cubes2 ea
- dried oregano — 2 tsp2 g
- Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
- ground cumin — 1 tbsp7.5 g
- chilli powder — 2 tsp5 g
- dried chilli flakes2 tsp
- paprika — 1 tbsp7.5 g
- low-calorie tortilla wraps4 ea
- reduced-fat mozzarella140 g
- reduced-fat cheddar80 g
Method
- Preheat the oven to 160°C. Spray a 24cm spring form tin with low-calorie cooking spray and line the bottom with greaseproof paper.
- Spray a large saucepan with low-calorie cooking spray and add the minced beef to brown on a moderate heat for 5 minutes. While the meat is browning, chop the onion, courgette and peppers, and grate the carrot.
- Add the veg to the meat and mix well. Turn down the heat and add the kidney beans (in chilli sauce), sweetcorn, spices, stock cubes, tomato purée, garlic granules, Worcestershire sauce and passata to the saucepan and mix well. Leave to simmer for 25 minutes without covering.
- Once the meat has cooked and the sauce has reduced, you need to layer up the dish.
- Place a wrap at the bottom of the lined spring form tin. Place a layer of the meat and veg on top. Continue this pattern, ending with a layer of meat.
- Finely grate the reduced-fat cheddar over the top, and tear the mozzarella, spreading the pieces evenly over the whole area. Sprinkle with a little paprika to add colour. Place in the oven for 25 minutes until the cheese is golden.
- Remove from the oven. Leave to cool slightly in the tin for 10 minutes (don't worry, it'll still be hot when you eat it!).
- Once cooled slightly, run a knife around the edge, unclasp the spring form tin and carefully lift the tin away. Cut a wedge and serve immediately! It can also be left in the fridge and reheated - you would get a firmer texture if doing this.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 500 g Plant-based mince instead of beef mince
- 2 ea Vegetable stock cubes instead of beef stock cubes
- 20 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Brown the plant-based mince for 3 to 4 minutes rather than 5, then simmer the sauce for the same 25 minutes.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of low-calorie tortilla wraps
- 2 ea Gluten-free beef stock cubes instead of beef stock cubes
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Corn tortillas are smaller, so overlap two per layer; the 25-minute bake is unchanged.
Dairy-free
- 140 g Dairy-free mozzarella instead of reduced-fat mozzarella
- 80 g Dairy-free cheddar instead of reduced-fat cheddar
Dairy-free cheese browns less, so take it out after 20 to 25 minutes once melted rather than waiting for deep golden.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $96.11 · 24% spare
$73.21
missing 5 items
AldiBest choiceyou pay $32.82 · 46% spare
$17.63
missing 7 items
Colesyou pay $61.69 · 45% spare
$34.10
missing 7 items · $16.47 more
$19.43a serve
from $19.43 a serve at Woolworths · 15 of 20 ingredients priced
About $77.73 of ingredients used for 4 serves.
$76.85 across 3 shops · 18 of 20 items priced · $3.11 more for bigger packs, 27% spare for later
$73.21
missing 5 items
you'll pay $96.11 · 24% of it spare
$17.63
missing 7 items
you'll pay $32.82 · 46% of it spare
$34.10
missing 7 items · $16.47 more
you'll pay $61.69 · 45% of it spare
Buy at
Aldi$20.57
beef mince
$12.98/1kg
need 500 gJindurra Station 2 Star Beef Mince 500g 0.5kg$6.49closest match
Aldi$12.98/1kg$6.49·
Woolworths$15.00/1kg$15.00·
Coles$15.00/1kg$15.00
peppers
$10.68/1kg
need 2 itemsDeli Originals Grilled Peppers 280g 0.28kg$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$10.68/1kg$2.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
canned kidney beans in chilli sauce
$0.32/100g
need 395 gRemano Tomato Pasta Sauce 500g$1.59closest match
passata
$0.27/100g
need 500 gRemano Authentic Italian Passata 700g$1.89closest match
Aldi$0.27/100g$1.89·
Woolworths$0.36/100g$2.50·
Coles$0.36/100g$2.50
beef stock cubes
$0.19/10g
need 2 itemsChefs' Cupboard Beef Flavour Stock Cubes 21 Pack 105g$1.99closest matchreal special
Aldi$0.19/10g$1.99·
Coles$0.19/10g$2.00·
WoolworthsN/A
low-calorie tortilla wraps
$0.58/100g
need 4 itemsBakers Life Mini White Wraps 8 Pack 360g$2.09closest match
Aldi$0.58/100g$2.09·
Woolworths$0.61/100g$2.20·
Coles$2.00/100g$4.00
reduced-fat cheddar
$0.97/100g
need 80 gDamora Snakz Snakz Cheddar 175g$1.69
Aldi$0.97/100g$1.69·
Coles$12.14/1kg$8.50·
WoolworthsN/A
Buy at
Woolworths$48.43

carrots
$1.70/1kg
need 80 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

canned sweetcorn
$14.58/100g
need 200 g16 × Little Bellies Organic Sweetcorn Round-a-bouts 12g$1.75
Woolworths$14.58/100g$1.75·
ColesN/A·
AldiN/A

dried oregano
$2.00/10g
need 2 gWoolworths Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Coles$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 15 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A

reduced-fat mozzarella
$26.67/1kg
need 140 gPerfect Italiano Mozzarella Grated Cheese 150g$4.00closest matchreal special
Woolworths$26.67/1kg$4.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$7.85

ground cumin
$0.10/10g
need 7.5 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89

chilli powder
$0.45/10g
need 5 gHoyt's Chilli Powder 50g$2.25
Coles$0.45/10g$2.25·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.51/10g$2.09

paprika
$0.32/10g
need 7.5 gHoyt's Hungarian Sweet Paprika 100g$3.20closest match
Coles$0.32/10g$3.20·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.53/10g$2.39
Not priced
- courgette · 1 item
- tomato purée · 100 g

