
Eggplant Parmesan Meatballs
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Eggplant Parmesan Meatballs offer all there is to love about Eggplant Parmesan in a vegetarian meatball. These eggplant meatballs are best served with marinara sauce, ricotta cheese, and crusty bread for dipping.
Ingredients
- eggplant — cut into 2.5 cm cubes680 g
- extra-virgin olive oil — divided90 ml
- kosher salt — ¾ tsp4.5 g
- seasoned breadcrumbs135 g
- Parmesan — grated, plus more to garnish40 g
- fresh parsley — chopped15 g
- eggs — 1 whole egg plus 1 yolk2 ea
- garlic cloves — thinly sliced3 ea
- black pepper0.5 tsp
- onion powder0.5 tsp
- marinara sauce680 g
- whole-milk ricotta125 g
- loaf crusty bread — to serve1 ea
Method
- Preheat oven to 375°F (190°C). Place eggplant in a 13x9-inch baking dish; toss with 3 Tbsp. olive oil and salt. Bake for 30 minutes, tossing once halfway through. Let chill for 15 to 20 minutes, until cool enough to handle. (Keep the oven at 375°F (190°C).)
- Place eggplant in a food processor and pulse about 10 to 12 times, or until the eggplant is finely chopped/broken down. Add breadcrumbs, Parmesan, parsley, eggs, garlic, black pepper, and onion powder. Continue pulsing until the mixture is well-combined. Form into 20 mini meatballs (about 2 Tbsp. each).
- Heat 2 Tbsp. oil in a large skillet over medium heat. Once hot, add half the meatballs and cook for 6 to 7 minutes, turning to cook all sides, until browned. Repeat with second batch of eggplant meatballs, adding another 1 Tbsp. oil as needed to the pan.
- Spread marinara sauce in the same 13x9-inch baking pan you roasted the eggplant in. Arrange eggplant meatballs in the pan, along with dollops of ricotta cheese throughout.
- Bake at 375°F (190°C) for 15 to 18 minutes, until the marinara is bubbly. Garnish with extra fresh chopped parsley and Parmesan cheese. Serve warm with crusty bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 135 g Gluten-free breadcrumbs instead of seasoned breadcrumbs
- 400 g Gluten-free bread instead of loaf crusty bread
Gluten-free breadcrumbs soak up more moisture, so chill the mixture for 10 minutes if it feels soft before rolling; frying and baking times are unchanged.
Dairy-free
- 40 g Dairy-free parmesan instead of parmesan
- Leave out the whole-milk ricotta
Pulse in the dairy-free parmesan as written and skip the ricotta dollops; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $72.19 · 39% spare
$44.05
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $49.27 · 39% spare
$29.87
missing 3 items
Colesyou pay $55.58 · 41% spare
$32.57
missing 3 items · $2.70 more
$9.35a serve
from $9.35 a serve at Woolworths · 11 of 13 ingredients priced
About $46.76 of ingredients used for 5 serves.
$75.15 across 2 shops · all 13 items priced · $3.98 more for bigger packs, 49% spare for later
$44.05
missing 2 items
you'll pay $72.19 · 39% of it spare
$29.87
missing 3 items
you'll pay $49.27 · 39% of it spare
$32.57
missing 3 items · $2.70 more
you'll pay $55.58 · 41% of it spare
Buy at
Aldi$38.95
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 90 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
seasoned breadcrumbs
$0.40/100g
need 135 gWhite Mill Breadcrumbs 500g$1.99
Aldi$0.40/100g$1.99·
Coles$1.15/100g$2.30·
WoolworthsN/A
eggs
$0.82/100g
need 2 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.47/100g$4.40·
Woolworths$1.40/100g$4.90
garlic cloves
$29.99/1kg
need 3 items3 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
whole-milk ricotta
$9.04/1kg
need 125 gWestacre Dairy Smooth Ricotta 375g 0.38kg$3.39
Aldi$9.04/1kg$3.39·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
loaf crusty bread
$0.40/100g
need 1 itemBakers Life White Toast Sliced Bread 650g$2.59closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$0.40/100g$2.59·
Woolworths$1.09/100g$3.50·
Coles$0.64/100g$4.15
Buy at
Woolworths$36.20

fresh parsley
$2.90/1 ea
need 15 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$2.20/10g$3.30

onion powder
$0.47/10g
need 0.5 tspMasterFoods Onion Powder 138g$6.50
Woolworths$0.47/10g$6.50·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89

marinara sauce
$11.56/1kg
need 680 g2 × Gourmet Chef Marinara Sauce 450g$5.20
Woolworths$11.56/1kg$5.20·
ColesN/A·
AldiN/A

