
Easy Yoghurt Flatbreads
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
These soft, fluffy flatbreads are one of our favourite ways to make a simple meal feel that little bit more special. They come together with just a handful of ingredients and are delicious served warm with hummus, tzatziki or a creamy green dip.
Ingredients
- self-raising flour200 g
- plant-based yoghurt200 g
- fine sea salt3 g
- extra virgin olive oil — plus extra for drizzling30 ml
- dried oregano6 g
Method
- Sift the flour into a large bowl and add the fine sea salt. Add the yoghurt and olive oil, then mix until a rough dough forms.
- Tip onto a lightly floured surface and knead for 5–10 minutes, until soft and smooth. The dough will be sticky at first. Place the dough in a lightly oiled bowl, cover and rest for 30 minutes. Alternatively, chill overnight, then bring to room temperature before cooking.
- Divide the dough into 4 equal pieces and shape into balls. On a lightly floured surface, roll each one into a round, about 0.5cm / ¼” thick, keeping the remaining dough covered as you work.
- Place a large, heavy-based frying pan or griddle pan over medium–high heat. Cook each flatbread for 2–4 minutes on each side, until puffed and golden. Wrap in a clean tea towel to keep warm while you cook the remaining flatbreads.
- Drizzle with extra virgin olive oil, then sprinkle over the oregano and flaky sea salt. Serve straightaway.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
ColesBest choiceyou pay $26.70 · 88% spare
$3.27
no items missing
Woolworthsyou pay $28.00 · 84% spare
$4.51
no items missing · $1.24 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $13.17 · 85% spare
$1.92
missing 2 items
$0.82a serve
$0.82 a serve, cheapest at Coles
About $3.27 of ingredients used for 4 serves.
$28.78 across 2 shops · all 5 items priced · $2.08 more for bigger packs, 90% spare for later
$3.27
no items missing
you'll pay $26.70 · 88% of it spare
$4.51
no items missing · $1.24 more
you'll pay $28.00 · 84% of it spare
$1.92
missing 2 items
you'll pay $13.17 · 85% of it spare
Buy at
Coles$18.40

plant-based yoghurt
$4.50
need 200 gColes Light Greek Style Yoghurt 1kgclosest match
Coles$4.50·
Woolworths$0.98/100g$4.90·
AldiN/A

dried oregano
$2.00/10g
need 6 gColes Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Coles$2.00/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79
Buy at
Aldi$10.38
self-raising flour
$1.20/1kg
need 200 gWhite Mill Self Raising Flour 2kg$2.39
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Woolworths$2.20/1kg$2.20
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
