
Easy Thai Green Chicken Curry
Recipe from Chelsea Winter · original post
Possibly the world's easiest from-scratch Thai green chicken curry: a quick blitzed paste of green chilli, shallot, garlic, ginger and fresh coriander, simmered with chicken, coconut cream and veg. A family favourite on heavy rotation. Chicken thigh works as well as breast.
Ingredients
- coconut oil — melted60 ml
- large green chillies — deseeded and chopped3 ea
- shallots — chopped2 ea
- garlic cloves4 ea
- fresh ginger20 g
- ground cumin — 1 ½ tsp3.8 g
- ground coriander — 1 ½ tsp3.8 g
- fresh coriander1 bunch
- chicken breast — chopped600 g
- coconut cream400 ml
- chicken stock cube1 ea
- kaffir lime leaves — optional2 ea
- frozen mixed vegetables200 g
- coconut sugar — 1 ½ tbsp26 g
- lime juice — 1 ½ tbsp30 ml
- fish sauce — 2 tbsp40 ml
Method
- Blitz the paste ingredients (coconut oil, green chillies, shallots, garlic, ginger, cumin, ground coriander and fresh coriander) until fairly smooth, adding a splash of coconut cream if needed.
- Cook the paste in a sauté pan over medium-low heat for about 8-10 minutes, stirring, until darker and beautifully fragrant.
- Add the chicken and stir to coat. Add the coconut cream, stock cube and lime leaves. Cover and simmer gently over a low heat for 5-10 minutes or until the chicken is cooked. Add the veg and simmer uncovered until tender.
- Stir in the sugar, lime juice and fish sauce, then taste and adjust until you have a delicious balance of sweet, salty and sour.
- Serve with rice or rotis, fresh coriander, toasted cashews or peanuts and a squeeze of lime or lemon. Deseed the chillies for less heat.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Easy Thai Green Fish Curry
- 600 g Firm white fish fillets instead of chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
Simmer the vegetables in the sauce first, then add the fish chunks for the last 5 to 6 minutes so they hold together.
Vegetarian
Easy Thai Green Tofu Curry
- 440 g Firm tofu instead of chicken breast
- 1 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 30 ml Tamari instead of fish sauce
Press and cube the tofu and brown it in the paste for a few minutes, then simmer only until heated through, about 5 minutes.
Vegan
Easy Thai Green Tofu Curry
- 440 g Firm tofu instead of chicken breast
- 1 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 30 ml Tamari instead of fish sauce
Press and cube the tofu and brown it in the paste for a few minutes, then simmer only until heated through, about 5 minutes.
Gluten-free
- 1 ea Gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $63.10 · 41% spare
$37.46
missing 3 items
AldiBest choiceyou pay $48.20 · 44% spare
$27.04
missing 5 items
Colesyou pay $49.82 · 18% spare
$40.63
missing 5 items · $13.59 more
$9.37a serve
from $9.37 a serve at Woolworths · 13 of 16 ingredients priced
About $37.46 of ingredients used for 4 serves.
$74.79 across 3 shops · all 16 items priced · $15.52 more for bigger packs, 50% spare for later
$37.46
missing 3 items
you'll pay $63.10 · 41% of it spare
$27.04
missing 5 items
you'll pay $48.20 · 44% of it spare
$40.63
missing 5 items · $13.59 more
you'll pay $49.82 · 18% of it spare
Buy at
Aldi$35.54
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
fresh ginger
$29.99/1kg
need 20 gapprox. 0.12kg per piece$3.60
Aldi$29.99/1kg$3.60·
Woolworths$0.53/10g$4.20·
Coles$0.53/10g$4.20
ground coriander
$0.70/10g
need 3.8 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
chicken breast
$13.98/1kg
need 600 g2 × Berg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$21.00/1kg$2.10·
Woolworths$25.00/1kg$7.50
coconut cream
$0.42/100ml
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Cream Light 400ml$1.69closest match
Aldi$0.42/100ml$1.69·
Woolworths$0.43/100ml$1.70·
Coles$0.75/100ml$3.00
fish sauce
$0.76/100ml
need 40 mlAsia Green Garden Fish Sauce 300ml$2.29
Aldi$0.76/100ml$2.29·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$29.35

large green chillies
$48.75/1kg
need 3 itemsWoolworths Jalapeno Chilli Punnet 80g$3.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

shallots
$28.00/1kg
need 2 itemsDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

fresh coriander
$0.88/10g
need 1 bunchHoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$3.30/1 ea$3.30

frozen mixed vegetables
$5.00/1kg
need 200 gWoolworths Prep Set Go Frozen Stir Fry Mixed Vegetables 500g$2.50closest match
Woolworths$5.00/1kg$2.50·
Coles$5.00/1kg$2.50·
Aldi$6.20/1kg$2.79

coconut sugar
$1.58/100g
need 26 gMacro Unrefined Coconut Sugar 250g$3.95
Woolworths$1.58/100g$3.95·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$9.90

ground cumin
$0.10/10g
need 3.8 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89

chicken stock cube
$0.41/10g
need 1 itemMassel Chicken Style Stock Cubes 105g$4.30 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.41/10g$4.30·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

kaffir lime leaves
$0.32/10g
need 2 itemsValcom Kaffir Lime Leaves 100g$3.20 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.32/10g$3.20·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
