
Easy Greek Bean Soup (Fasolada)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
A quicker fasolada made with canned cannellini beans, celery, oregano and bay leaf, finished with lemon, parsley and good olive oil. Ready in 30 minutes.
Ingredients
- extra virgin olive oil — divided120 ml
- yellow onion — chopped1 ea
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- garlic cloves — minced2 ea
- celery stalks — chopped4 ea
- dried oregano — 1 tsp1 g
- bay leaf1 ea
- chicken broth1080 ml
- canned cannellini beans — drained and rinsed1275 g
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- sweet paprika — ¼ tsp0.6 g
- cayenne pepper0.25 tsp
- lemon — zested and juiced1 ea
- fresh parsley — chopped30 g
Method
- In a heavy pot, heat 2 tablespoons of the olive oil over medium-high heat.
- Add the onion, salt and pepper and cook for about 4 minutes, stirring regularly. Add the garlic, celery, bay leaf and oregano and cook 5 more minutes, stirring regularly.
- Add the broth, beans, cumin, paprika and cayenne. Raise the heat and bring to a rolling boil for about 3 minutes. Reduce the heat to medium-low, cover and simmer for 10 minutes.
- Ladle about 480 ml (2 cups) of the soup into a small food processor or blender, blend, then return it to the pot. Simmer for another 5 minutes, then remove from the heat.
- Off the heat, stir in about 80 ml (1/3 cup) olive oil, the lemon zest, lemon juice and parsley. Serve with a drizzle of the remaining olive oil, if you like, and your favorite rustic bread. (Use vegetable broth to keep it vegetarian.)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Vegetarian
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Vegan
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Gluten-free
- 1080 ml Gluten-free chicken broth instead of chicken broth
Nothing changes in the cooking; serve it with gluten-free bread rather than rustic bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $62.20 · 32% spare
$42.59
missing 1 item
Colesyou pay $70.15 · 31% spare
$48.22
missing 2 items
Aldiyou pay $45.30 · 41% spare
$26.91
missing 4 items
$7.55a serve
from $7.55 a serve at Woolworths · 14 of 15 ingredients priced
About $45.30 of ingredients used for 6 serves.
$50.68 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $1.39 more for bigger packs, 38% spare for later
$42.59
missing 1 item
you'll pay $62.20 · 32% of it spare
$48.22
missing 2 items
you'll pay $70.15 · 31% of it spare
$26.91
missing 4 items
you'll pay $45.30 · 41% of it spare
Buy at
Woolworths$19.63

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

dried oregano
$2.00/10g
need 1 gWoolworths Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Coles$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

bay leaf
$36.67/1kg
need 1 itemWoolworths Baby Leaf Spinach 60g$2.20 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$36.67/1kg$2.20·
Coles$36.67/1kg$2.20·
Aldi$13.30/1kg$3.99

canned cannellini beans
$3.53/1kg
need 1.27 kg3 × Macro Organic Cannellini Beans 425g$1.50closest match

cayenne pepper
$0.45/10g
need 0.25 tspHoyt's Cayenne Pepper 50g$2.25
Woolworths$0.45/10g$2.25·
ColesN/A·
AldiN/A

fresh parsley
$2.90/1 ea
need 30 gWoolworths Fresh Parsley Bunch each$2.90 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$2.20/10g$3.30
Buy at
Aldi$28.65
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 120 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
chicken broth
$0.94/100ml
need 1.08 L3 × Chefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
Buy at
Coles$2.40

ground cumin
$0.10/10g
need 1.3 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89
Not priced
- celery stalks · 4 items
