
Easy Baked Salmon Feta Pasta
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
The viral one-dish salmon pasta: salmon, feta, garlic, tomatoes and spinach baked together, then tossed through ribbons of pasta. Easy clean-up.
Ingredients
- salmon fillets — skin removed, cut into pieces500 g
- feta — block200 g
- garlic bulb1 ea
- cherry tomatoes — 1 punnet250 g
- baby spinach — 3 cup90 g
- basil pesto — 2 tbsp40 g
- lemon — juiced0.5 ea
- sweet paprika — 1 tsp2.5 g
- onion powder — 1 tsp3 g
- garlic powder — 1 tsp3 g
- pappardelle — or your favourite pasta375 g
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- parmesan — to serve30 g
Method
- Heat the oven to 180°C.
- To a baking dish add the salmon, the block of feta, the garlic bulb, the cherry tomatoes, the baby spinach and the pesto.
- Bake for 30 minutes.
- Meanwhile, cook your favourite pasta.
- Add the juice of half a lemon and a teaspoon each of sweet paprika, onion powder and garlic powder, season with salt and pepper, then squeeze out the garlic and mash everything together.
- Add the pasta, a splash of pasta water and a squirt of olive oil, and toss.
- Top with parmesan and enjoy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $62.03 · 46% spare
$33.19
missing 2 items
Colesyou pay $72.70 · 39% spare
$44.47
missing 3 items
Aldiyou pay $29.23 · 51% spare
$14.24
missing 6 items
$8.30a serve
from $8.30 a serve at Woolworths · 11 of 13 ingredients priced
About $33.19 of ingredients used for 4 serves.
$78.35 across 3 shops · all 13 items priced · $2.48 more for bigger packs, 35% spare for later
$33.19
missing 2 items
you'll pay $62.03 · 46% of it spare
$44.47
missing 3 items
you'll pay $72.70 · 39% of it spare
$14.24
missing 6 items
you'll pay $29.23 · 51% of it spare
Buy at
Aldi$23.65
garlic bulb
$8.99
need 1 itemGardenline Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi$8.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
baby spinach
$14.25/1kg
need 90 gThe Fresh Salad Co Baby Spinach 280g 0.28kg$3.99closest match
Aldi$14.25/1kg$3.99·
Coles$27.50/1kg$3.30·
Woolworths$17.86/1kg$5.00
lemon
$0.79/1 ea
need 0.5 itemsAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
olive oil
$1.60/100ml
need 20 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
Buy at
Woolworths$29.40

salmon fillets
$34.00/1kg
need 500 g2 × Woolworths Frozen Salmon Fillets Skin On 250g$8.50closest match

cherry tomatoes
$6.75/1kg
need 250 gMutti Cherry Tomatoes 400g$2.70closest match
Woolworths$6.75/1kg$2.70·
Coles$10.00/1kg$2.50·
Aldi$10.76/1kg$2.69

sweet paprika
$0.32/10g
need 2.5 gHoyt's Paprika Sweet 100g$3.20
Woolworths$0.32/10g$3.20·
ColesN/A·
AldiN/A

onion powder
$0.53/10g
need 3 gWoolworths Onion Powder 38g$2.00closest match
Woolworths$0.53/10g$2.00·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89
Buy at
Coles$25.30

pappardelle
$2.78/100g
need 375 g2 × Guzzi's Special Selection Tricolore Pappardelle 250g$6.95
Coles$2.78/100g$6.95·
WoolworthsN/A·
AldiN/A


