
Easy 1-Pot Tomato Soup
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
An easy, creamy, balanced, and comforting tomato soup that’s nourishing, plant-based, and full of flavor. Just 1 pot required!
Ingredients
- olive oil — 2 tsp10 ml
- yellow onion — diced240 g
- garlic cloves — minced2 ea
- dried basil — 1 tsp1 g
- canned whole peeled tomatoes800 g
- tomato paste170 g
- canned diced tomatoes410 g
- vegetable broth240 ml
- canned light coconut milk400 ml
- sea salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.75 tsp
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
Method
- Heat the olive oil in a large pot over medium heat. Add the onion and cook for ~4 minutes or until softened. Add the garlic and dried basil and cook for ~1 more minute or until fragrant.
- Add the tomatoes and their juices, tomato paste, diced tomatoes, broth, coconut milk, salt, pepper, and maple syrup. Cover and bring to a simmer and let cook for 15-20 minutes. The longer it simmers, the deeper the flavor.
- Turn off the heat and use an immersion blender to purée the soup (or if using a regular blender, let the soup cool first to avoid an explosion).
- Bring soup back to a simmer over medium heat until warmed. Taste and adjust seasonings as needed, adding more maple syrup to balance the acidity, coconut milk for creaminess, or salt for overall flavor. If you prefer a thicker soup, remove the lid and simmer uncovered, stirring occasionally, until desired consistency is reached.
- Divide between bowls. Option to garnish with vegan parmesan cheese, fresh basil, and croutons.
- Leftovers will keep covered in the refrigerator for 4-5 days or in the freezer for 1-2 months.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 240 ml Gluten-free vegetable broth instead of vegetable broth
Nothing changes in the cooking; garnish with fresh basil rather than croutons.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $43.09 · 55% spare
$19.26
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $41.45 · 55% spare
$18.75
missing 1 item
Aldiyou pay $30.00 · 57% spare
$12.96
missing 3 items
$5.49a serve
$5.49 a serve, cheapest at Woolworths
About $21.97 of ingredients used for 4 serves.
$39.35 across 3 shops · all 12 items priced · $3.99 more for bigger packs, 61% spare for later
$19.26
no items missing
you'll pay $43.09 · 55% of it spare
$18.75
missing 1 item
you'll pay $41.45 · 55% of it spare
$12.96
missing 3 items
you'll pay $30.00 · 57% of it spare
Buy at
Aldi$27.05
olive oil
$1.60/100ml
need 10 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
tomato paste
$0.28/100g
need 170 gCucina Tomato Paste 500g$1.39closest match
Aldi$0.28/100g$1.39·
Woolworths$0.28/100g$1.40·
Coles$0.28/100g$1.40
vegetable broth
$0.94/100ml
need 240 mlChefs' Cupboard Beef Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.00/100ml$5.00·
Coles$1.40/100ml$7.00
canned light coconut milk
$0.42/100ml
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Milk Light 400ml$1.69closest match
Aldi$0.42/100ml$1.69·
Coles$0.43/100ml$1.70·
Woolworths$0.75/100ml$3.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.75 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Woolworths$7.90

yellow onion
$5.00/1kg
need 240 gWoolworths Red Onions Bag 1kg$5.00closest match
Woolworths$5.00/1kg$5.00·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

canned diced tomatoes
$2.38/1kg
need 410 gEssentials Woolworths Essentials Diced Tomatoes 400g$0.95closest match
Woolworths$2.38/1kg$0.95·
Aldi$2.38/1kg$0.95·
Coles$2.50/1kg$2.00
Buy at
Coles$4.40

canned whole peeled tomatoes
$3.00/1kg
need 800 g2 × Cucina Matese Whole Peeled Tomatoes 400g$1.20closest match

