
Dark Chocolate & Raspberry Chickpea Blondies
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
Chickpea blondies are having a moment so we've given our original recipe a glow-up. These are filled with juicy raspberries, toasted hazelnuts and drizzled with glossy dark chocolate. Perfect for a picnic or getting cosy with a cup of tea.
Ingredients
- canned chickpeas — drained and rinsed400 g
- ground almonds100 g
- coconut sugar100 g
- almond butter145 g
- maple syrup60 ml
- vanilla extract5 ml
- raspberries200 g
- hazelnuts — roughly chopped30 g
- dark chocolate — 70% cocoa, optional50 g
Method
- Preheat the oven to 180°C fan / 350°F. Line a small baking tray with baking parchment.
- Place the chickpeas, ground almonds, coconut sugar, almond butter, maple syrup, vanilla extract and a pinch of salt in a food processor; blitz until smooth.
- Add the hazelnuts to the food processor and pulse briefly until just combined.
- Tip the mixture onto the baking tray, smooth out into an even layer and scatter over the raspberries. Bake for 25–30 minutes, until cooked at the edges but still soft in the middle. Remove from the oven and set aside to cool in the tin.
- Gently melt the chocolate (if using) in the microwave on a low heat or in a bain marie; use a spoon to drizzle over the blondie. Set aside briefly to let the chocolate set before slicing into squares.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $29.90 · 62% spare
$11.47
missing 2 items
Colesyou pay $28.35 · 39% spare
$17.30
missing 3 items
Aldiyou pay $21.26 · 67% spare
$7.10
missing 5 items
$0.57a serve
from $0.57 a serve at Woolworths · 7 of 9 ingredients priced
About $11.47 of ingredients used for 20 serves.
$37.66 across 3 shops · 8 of 9 items priced · $2.83 more for bigger packs, 56% spare for later
$11.47
missing 2 items
you'll pay $29.90 · 62% of it spare
$17.30
missing 3 items
you'll pay $28.35 · 39% of it spare
$7.10
missing 5 items
you'll pay $21.26 · 67% of it spare
Buy at
Aldi$21.26
ground almonds
$26.32/1kg
need 100 gWhite Mill Almonds Flaked 125g 0.13kg$3.29closest match
Aldi$26.32/1kg$3.29·
Woolworths$29.17/1kg$3.50·
Coles$4.00/100g$4.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
raspberries
$14.98/1kg
need 200 gOrchard & Vine Raspberries 500g 0.5kg$7.49
Aldi$14.98/1kg$7.49·
Coles$18.83/1kg$5.65·
Woolworths$16.00/1kg$8.00
Buy at
Woolworths$8.40

coconut sugar
$1.58/100g
need 100 gMacro Unrefined Coconut Sugar 250g$3.95
Woolworths$1.58/100g$3.95·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$8.00

almond butter
$4.00/100g
need 145 g99 Th Monkey Natural Almond Butter 200g$8.00
Coles$4.00/100g$8.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Not priced
- hazelnuts · 30 g

