
Cuban-Style Beef
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Cuban-Style Beef is a hearty, slimming-friendly meal, great if you're counting calories.
Ingredients
- stewing steak500 g
- beef stock cubes — made up with 240 ml boiling water2 ea
- canned chopped tomatoes400 g
- onions — sliced2 ea
- green peppers — deseeded and sliced into strips2 ea
- red peppers — deseeded and sliced into strips2 ea
- garlic cloves — crushed4 ea
- tomato purée2 tbsp
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- dried oregano — 1 tsp1 g
- ground turmeric — ½ tsp1.3 g
- bay leaves2 ea
- fresh coriander — 1 tbsp; chopped7.5 g
- red wine stock pot1 ea
- white wine vinegar — 1 tbsp15 ml
Method
- Season the meat well with salt and pepper, then spray a frying pan with low-calorie cooking spray.
- Heat the pan and brown the meat on both sides.
- Add all the remaining ingredients to the slow cooker along with the browned meat.
- Set the slow cooker to high and cook for 6 hours (or medium for 8 hours).
- Shred the meat with 2 forks (when cooked the meat should shred easily).
- If the sauce is still a little thin, remove the lid and allow to reduce slightly.
- Serve on a bed of rice, or with whatever you fancy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Cuban-Style Jackfruit
- 560 g young jackfruit instead of stewing steak
- 2 ea vegetable stock cube instead of beef stock cubes
- 1 ea vegetable stock pot instead of red wine stock pot
Skip browning the meat; drain and rinse the jackfruit and slow-cook it on high for about 3 hours, then pull it apart with two forks and reduce the sauce if needed.
Vegan
Cuban-Style Jackfruit
- 560 g young jackfruit instead of stewing steak
- 2 ea vegetable stock cube instead of beef stock cubes
- 1 ea vegetable stock pot instead of red wine stock pot
Skip browning the meat; drain and rinse the jackfruit and slow-cook it on high for about 3 hours, then pull it apart with two forks and reduce the sauce if needed.
Gluten-free
- 2 ea gluten-free beef stock cube instead of beef stock cubes
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $60.16 · 32% spare
$40.61
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $46.57 · 28% spare
$33.71
missing 3 items
Woolworthsyou pay $32.96 · 27% spare
$24.15
missing 4 items
$10.15a serve
from $10.15 a serve at Coles · 14 of 15 ingredients priced
About $40.61 of ingredients used for 4 serves.
$37.43 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $1.79 more for bigger packs, 40% spare for later
$40.61
missing 1 item
you'll pay $60.16 · 32% of it spare
$33.71
missing 3 items
you'll pay $46.57 · 28% of it spare
$24.15
missing 4 items
you'll pay $32.96 · 27% of it spare
Buy at
Coles$15.00

green peppers
$0.54/10g
need 2 itemsColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90

red peppers
$0.54/10g
need 2 itemsColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90

ground cumin
$0.10/10g
need 2.5 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89

dried oregano
$2.00/10g
need 1 gColes Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Coles$2.00/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

bay leaves
$1.50/10g
need 2 itemsHoyt's Bay Leaves 15g$2.25 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$1.50/10g$2.25·
Woolworths$1.50/10g$2.25·
Aldi$6.48/10g$2.59

red wine stock pot
$2.86/100g
need 1 itemLee Kum Kee Mos Spicy Hot Pot 70g$2.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$2.86/100g$2.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$16.33
beef stock cubes
$0.19/10g
need 2 itemsChefs' Cupboard Beef Flavour Stock Cubes 21 Pack 105g$1.99closest matchreal special
Aldi$0.19/10g$1.99·
Coles$0.19/10g$2.00·
WoolworthsN/A
onions
$3.49/1kg
need 2 items2 × approx. 0.18kg per piece$0.63
Aldi$3.49/1kg$0.63·
Woolworths$0.83/1 ea$0.83·
Coles$4.20/1kg$0.84
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
ground turmeric
$0.57/10g
need 1.3 gStonemill Turmeric Ground 60g$3.39
Aldi$0.57/10g$3.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.85/10g$2.90
white wine vinegar
$0.50/100ml
need 15 mlRemano White Wine Vinegar 500ml$2.49
Aldi$0.50/100ml$2.49·
Coles$0.50/100ml$2.50·
WoolworthsN/A
Buy at
Woolworths$6.10

stewing steak
$4.33/1kg
need 500 gMcCain SuperFries Steak Cut 900g$3.90
Woolworths$4.33/1kg$3.90·
Aldi$25.99/1kg$13.00·
Coles$24.00/1kg$20.16

fresh coriander
$0.88/10g
need 7.5 gHoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$8.00/10g$4.00
Not priced
- tomato purée · 2 tbsp
