
Crockpot Creamy French Onion Chicken and Orzo
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Slow-cooked chicken with buttery onions, mushrooms, thyme and sage, broiled under melty Gruyère and served over creamy parmesan orzo.
Ingredients
- yellow onions — thinly sliced4 ea
- salted butter85 g
- boneless chicken breasts680 g
- fresh thyme leaves5 g
- fresh sage — chopped4 g
- garlic cloves — chopped3 ea
- dry white wine240 ml
- chicken broth240 ml
- mushrooms — sliced140 g
- orzo340 g
- heavy cream120 ml
- parmesan — grated50 g
- Gruyère cheese — shredded115 g
Method
- In the bowl of your slow cooker, layer the onions, 3 tablespoons (42 g) of the butter, then the chicken. Sprinkle the chicken with the thyme, sage and garlic and season with salt and pepper. Pour over the wine and broth and add the mushrooms. Cover and cook on low for 3-4 hours or on high for 1-2 hours.
- Preheat the grill (broiler) to high. Remove the chicken and most of the onions from the slow cooker and place on a baking sheet.
- Turn the slow cooker to high. Stir in the orzo and 1 cup (240 ml) water. Cover and cook 20-30 minutes, until the orzo is al dente, adding more water if needed. Stir in the cream and parmesan.
- Arrange the remaining 3 tablespoons (42 g) butter over the onions on the baking sheet and top with the Gruyère. Grill 3-5 minutes, until the cheese is melty.
- Serve the chicken and onions over the orzo.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 340 g Gluten-free orzo instead of orzo
Gluten-free orzo turns soft in the slow cooker, so boil it on the stove to al dente, drain and stir it into the slow cooker with the cream and parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $76.42 · 39% spare
$46.62
missing 1 item
ColesBest choiceyou pay $57.62 · 33% spare
$38.58
missing 2 items
Aldiyou pay $45.72 · 37% spare
$28.85
missing 4 items
$7.77a serve
from $7.77 a serve at Woolworths · 12 of 13 ingredients priced
About $46.62 of ingredients used for 6 serves.
$53.83 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $0.88 more for bigger packs, 40% spare for later
$46.62
missing 1 item
you'll pay $76.42 · 39% of it spare
$38.58
missing 2 items
you'll pay $57.62 · 33% of it spare
$28.85
missing 4 items
you'll pay $45.72 · 37% of it spare
Buy at
Aldi$38.23
salted butter
$1.60/100g
need 85 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
boneless chicken breasts
$13.98/1kg
need 680 g2 × Berg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$21.00/1kg$2.10·
Woolworths$28.33/1kg$8.50
fresh thyme leaves
$1.08/10g
need 5 gStonemill Thyme Leaves 25g$2.69closest match
Aldi$1.08/10g$2.69·
Woolworths$1.67/10g$2.00·
Coles$1.11/10g$2.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 3 items3 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
chicken broth
$0.94/100ml
need 240 mlChefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
heavy cream
$1.00/100ml
need 120 mlFarmdale Thickened Cream 300ml$2.99
Aldi$1.00/100ml$2.99·
Coles$1.12/100ml$2.80·
Woolworths$1.16/100ml$2.90
Gruyère cheese
$19.11/1kg
need 115 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
Buy at
Woolworths$10.32

yellow onions
$0.63/1 ea
need 4 items4 × Onion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

dry white wine
$0.66/100g
need 240 mlLeggo's Pasta Sauce Bolognese Red Wine 500g$3.30 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$0.66/100g$3.30·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$5.28

mushrooms
$12.90/1kg
need 140 gColes Fresh Loose Cup Mushrooms approx. 200g$2.58
Coles$12.90/1kg$2.58·
Aldi$17.45/1kg$3.49·
Woolworths$16.00/1kg$6.00
Not priced
- orzo · 340 g

