
Crispy Cabbage and Cauliflower Salad
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
A roasted, toasty salad of crispy cabbage and charred cauliflower tossed in a sharp lemon-tahini dressing — crackly and tender in every bite. Serve with harissa on the side.
Ingredients
- savoy cabbage225 g
- cauliflower225 g
- olive oil — divided60 ml
- kosher salt — ½ tsp3 g
- garlic clove — minced1 ea
- lemon juice30 ml
- tahini30 g
- harissa — to taste15 g
Method
- Heat the oven to 450°F (230°C). Cut the cabbage into 1 cm ribbons, then cut the ribbons into 2.5 to 5 cm segments. Cut the cauliflower into 1 to 2.5 cm chunks (quite small). On a large baking sheet, toss with 2 to 3 tablespoons olive oil until lightly coated and sprinkle with the salt and black pepper or red pepper flakes.
- Roast for 10 minutes, then toss everything so it colours evenly. Return to the oven for 5 minutes, toss again, and give it 5 final minutes if needed. Don't be afraid of serious char.
- Meanwhile, make the dressing in a large bowl: whisk the garlic, lemon juice, tahini and 1 tablespoon olive oil together, then whisk in water 1 tablespoon at a time (rarely more than 2) until it's a thick dressing. Season well with salt and pepper. Add harissa to the dressing for heat, or serve it in a dollop on the side.
- As soon as the vegetables are crispy and charred, add them to the bowl with the dressing, toss to coat and eat right away.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $34.38 · 68% spare
$11.03
missing 2 items
Woolworthsyou pay $30.85 · 77% spare
$6.98
missing 3 items
Aldiyou pay $16.38 · 72% spare
$4.61
missing 5 items
$5.52a serve
from $5.52 a serve at Coles · 6 of 8 ingredients priced
About $11.03 of ingredients used for 2 serves.
$36.24 across 3 shops · 7 of 8 items priced · $0.99 more for bigger packs, 72% spare for later
$11.03
missing 2 items
you'll pay $34.38 · 68% of it spare
$6.98
missing 3 items
you'll pay $30.85 · 77% of it spare
$4.61
missing 5 items
you'll pay $16.38 · 72% of it spare
Buy at
Coles$25.40

savoy cabbage
$4.50/1 ea
need 225 gColes Cabbage Half Savoy 1 each$4.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Coles$4.50/1 ea$4.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

cauliflower
$8.00/1kg
need 225 gColes Frozen Cauliflower 500g$4.00closest match
Coles$8.00/1kg$4.00·
Aldi$8.24/1kg$6.59·
Woolworths$14.00/1kg$7.00

tahini
$3.33/100g
need 30 gTahini Neri Labneh Original 150g$5.00
Coles$3.33/100g$5.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$9.79
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
Buy at
Woolworths$1.05

lemon juice
$0.42/100ml
need 30 mlWoolworths Lemon Juice Bottle 250ml$1.05
Woolworths$0.42/100ml$1.05·
ColesN/A·
AldiN/A
Not priced
- harissa · 15 g
