
Crispy Black Bean Tacos with Cilantro Lime Sauce
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
These vegetarian tacos have a deliciously satisfying black bean filling with fresh salsa and seasonings all tucked into a golden crispy tortilla and served alongside a cool and creamy cilantro lime sauce. YUM!
Ingredients
- canned black beans — rinsed and drained400 g
- salsa65 g
- taco seasoning8 g
- small flour tortillas8 ea
- olive oil — for frying60 ml
- avocado oil60 ml
- green onions — chopped4 ea
- cilantro leaves15 g
- garlic cloves2 ea
- salt — ½ tsp3 g
- limes — juiced2 ea
- sour cream120 g
Method
- Make the cilantro lime sauce: blend the avocado oil, 60 ml (1/4 cup) water, green onions, cilantro, garlic, salt, lime juice and sour cream until smooth-ish. Set aside.
- In a food processor or chopper, blend the beans, salsa and taco seasoning. Transfer to a skillet with a drizzle of oil and cook for about 5 minutes to soften the flavours.
- Spread a few tablespoons of the black bean filling onto a flour tortilla and fold in half. Repeat until the filling is used up (about 6-8 tacos).
- Heat some oil (or butter) in a skillet over medium heat and fry the tacos until crispy and golden brown. Dip in the cilantro lime sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 120 g Dairy-free sour cream instead of sour cream
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of small flour tortillas
Warm the corn tortillas before filling so they fold without cracking, and fry a minute longer per side to crisp.
Dairy-free
- 120 g Dairy-free sour cream instead of sour cream
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $44.75 · 46% spare
$24.20
missing 3 items
Aldiyou pay $26.10 · 49% spare
$13.29
missing 5 items
Colesyou pay $27.46 · 61% spare
$10.80
missing 7 items
$6.05a serve
from $6.05 a serve at Woolworths · 9 of 12 ingredients priced
About $24.20 of ingredients used for 4 serves.
$52.96 across 2 shops · 11 of 12 items priced · $0.99 more for bigger packs, 47% spare for later
$24.20
missing 3 items
you'll pay $44.75 · 46% of it spare
$13.29
missing 5 items
you'll pay $26.10 · 49% of it spare
$10.80
missing 7 items
you'll pay $27.46 · 61% of it spare
Buy at
Aldi$23.11
canned black beans
$2.02/1kg
need 400 gEl Tora Black Beans 420g 0.42kg$0.85closest match
Aldi$2.02/1kg$0.85·
Woolworths$2.14/1kg$0.90·
Coles$5.50/1kg$2.20
taco seasoning
$3.23/100g
need 8 gEl Tora Taco Seasoning 40g$1.29
Aldi$3.23/100g$1.29·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
limes
$16.23/1kg
need 2 itemsAldi Limes 400g$6.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$16.23/1kg$6.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
sour cream
$0.96/100g
need 120 gFarmdale Sour Cream 300g$2.89
Aldi$0.96/100g$2.89·
Woolworths$1.03/100ml$3.10·
Coles$4.10/100g$5.50
Buy at
Woolworths$29.85

salsa
$1.47/100g
need 65 gMission Chunky Salsa Medium 300g$4.40
Woolworths$1.47/100g$4.40·
ColesN/A·
AldiN/A

small flour tortillas
$1.55/100g
need 8 itemsLa Banderita Burrito Grande Flour Tortillas 10 pack$11.00
Woolworths$1.55/100g$11.00·
ColesN/A·
AldiN/A

green onions
$16.67/1kg
need 4 itemsRosella Aristocrat Onions Cocktail Green 150g$2.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$16.67/1kg$2.50·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Not priced
- cilantro leaves · 15 g
