
Cream Cheese Swirled Cinnamon Pumpkin Butter Bread
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Two loaves of moist pumpkin bread made with pumpkin butter, swirled with cream cheese and cinnamon sugar, served with honey butter.
Ingredients
- pumpkin butter280 g
- canned pumpkin puree245 g
- coconut oil — melted180 ml
- maple syrup120 ml
- large eggs3 ea
- vanilla extract15 ml
- plain flour375 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- pumpkin pie spice2 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- cream cheese — melted225 g
- cinnamon sugar100 g
- salted butter — at room temperature55 g
- honey30 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Butter two 9×5-inch (23×13 cm) loaf pans.
- In a large mixing bowl, stir together the pumpkin butter, pumpkin puree, coconut oil, maple syrup, eggs and vanilla until combined. Add the flour, baking powder, baking soda, pumpkin pie spice and salt and mix until just combined. Divide half the batter evenly between the prepared pans.
- Spoon teaspoon-size amounts of the cream cheese over the batter, using half (about 115 g) per pan. Gently swirl it in with a sharp paring knife. Sprinkle 2-4 tablespoons of cinnamon sugar over each pan, then spoon the remaining batter evenly over each; it's OK if not all the cream cheese is covered. Sprinkle another 2-4 tablespoons of cinnamon sugar over each pan.
- Bake for 40-45 minutes, until the centre is just set.
- Meanwhile, make the honey butter: in a small bowl, combine the butter, honey and a pinch of salt.
- Let the bread cool on a rack, or enjoy warm with the honey butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
Dairy-Free Cream Cheese Swirled Cinnamon Pumpkin Butter Bread
- 280 g Dairy-free pumpkin butter instead of pumpkin butter
- 225 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
- 55 g Vegan butter instead of salted butter
Chill the dairy-free cream cheese briefly before swirling as it is softer; bake time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $64.85 · 63% spare
$23.69
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $41.81 · 54% spare
$19.35
missing 4 items
Colesyou pay $32.26 · 57% spare
$14.03
missing 6 items
$1.48a serve
$1.48 a serve, cheapest at Woolworths
About $23.69 of ingredients used for 16 serves.
$61.91 across 3 shops · all 15 items priced · $12.15 more for bigger packs, 67% spare for later
$23.69
no items missing
you'll pay $64.85 · 63% of it spare
$19.35
missing 4 items
you'll pay $41.81 · 54% of it spare
$14.03
missing 6 items
you'll pay $32.26 · 57% of it spare
Buy at
Woolworths$27.65

canned pumpkin puree
$0.29/100g
need 245 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

baking powder
$2.28/100g
need 9 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

cinnamon sugar
$0.18/100g
need 100 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09
Buy at
Aldi$24.36
pumpkin butter
$1.40/100g
need 280 gPure Valley Salted Butter 500g$6.99closest match
Aldi$1.40/100g$6.99·
Woolworths$1.40/100g$7.00·
Coles$1.40/100g$7.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 15 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
plain flour
$1.20/1kg
need 375 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
pumpkin pie spice
$0.17/10g
need 2 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.59/10g$2.40
salted butter
$1.60/100g
need 55 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
Buy at
Coles$9.90

honey
$1.60/100g
need 30 mlColes 100% Australian Pure Honey Squeeze 250g$4.00closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$1.60/100g$4.00·
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Aldi$1.20/100g$5.99



