Cream cheese, sweet chili sauce and coriander dip with smashed potatoes

Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com

A retro party snack: a block of cream cheese smothered in Thai sweet chili sauce and piled with cilantro, spread out and topped with crispy smashed spiced potatoes.

Serves 4 55 minKid-friendly
veggiegluten-free
More from @hettymckinnon

Ingredients

  • cream cheese227 g
  • sweet chili sauce180 ml
  • cilantro leaves — roughly chopped15 g
  • baby potatoes — halved or cut into 2.5 cm chunks675 g
  • garlic powder1 tsp
  • smoked paprika — 1 tsp2.5 g
  • extra virgin olive oil45 ml

Method

  1. Bring a large pot of salted water to the boil. Add the potatoes and boil for 10 minutes.
  2. Heat the oven to 220°C / 425°F.
  3. Drain the potatoes and spread on a baking sheet. Add the olive oil, garlic powder, paprika, 1/2 teaspoon salt and black pepper and toss to coat. Roast for 20 minutes, then crush the potatoes slightly with the bottom of a glass, letting them break apart. Return to the oven and roast until golden and crispy, another 15 to 20 minutes.
  4. Place the whole block of cream cheese onto a serving plate, pour over the sweet chili sauce to completely smother it and top with the cilantro.
  5. Using the back of a large spoon, smash the dip down and spread it across the plate to make a flat dip. Top with the roasted potatoes and serve. (Or skip the potatoes and serve the dip with crackers.)

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    Vegan cream cheese, sweet chili sauce and coriander dip with smashed potatoes

    • 227 g Vegan cream cheese instead of cream cheese

    Nothing changes; let the vegan cream cheese soften a little before smashing it across the plate.

  • Dairy-free

    Dairy-free cream cheese, sweet chili sauce and coriander dip with smashed potatoes

    • 227 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese

    Nothing changes; let it soften a little before smashing it across the plate.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • WoolworthsBest choice

    you pay $24.53 · 57% spare

    $10.55

    missing 1 item

  • Coles

    you pay $16.40 · 44% spare

    $9.11

    missing 3 items

  • Aldi

    you pay $12.33 · 88% spare

    $1.51

    missing 4 items

$2.51a serve

from $2.51 a serve at Woolworths · 6 of 7 ingredients priced

About $10.02 of ingredients used for 4 serves.

$25.24 across 3 shops · 6 of 7 items priced · $4.90 more for bigger packs, 62% spare for later

WoolworthsBest choice

$10.55

missing 1 item

you'll pay $24.53 · 57% of it spare

Coles

$9.11

missing 3 items

you'll pay $16.40 · 44% of it spare

Aldi

$1.51

missing 4 items

you'll pay $12.33 · 88% of it spare

Buy at Coles$6.40

garlic powder

$0.38/10g

need 1 tspColes Garlic Powder 63g$2.40

ColesColes$0.38/10g$2.40·WoolworthsWoolworths$0.40/10g$2.00·AldiAldiN/A

Buy at Woolworths$9.10

smoked paprika

$0.46/10g

need 2.5 gHoyt's Paprika Sweet Smoked 140g$6.50closest match

WoolworthsWoolworths$0.46/10g$6.50·AldiAldi$0.65/10g$2.59·ColesColesN/A

Buy at Aldi$9.74

Not priced

  • cilantro leaves · 15 g